SG: 326 migrantów chciało się dostać z Białorusi do Polski

326 cudzoziemców próbowało w ostatnich trzech dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w poniedziałek na platformie X Straż Graniczna

Podała, że zatrzymano dziesięciu kolejnych tzw. kurierów, doszło też do ataków na polskie patrole.

Do prób przekroczenia granicy doszło na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. W piątek było to 96 prób, w sobotę 135, w niedzielę – 95 – poinformowała w komunikacie rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy SG w Białowieży – jak podała Zdanowicz – „zaatakowane zostały polskie patrole”. „Cudzoziemcy kamieniami i gałęziami usiłowali utorować sobie drogę na zachód Europu. Podczas ataku używali też procy. Wybita została szyba w samochodzie służbowym Straży Granicznej” – poinformowała.

SG informuje też o zatrzymaniu kolejnych dziesięciu tzw. kurierów przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Zatrzymano pięciu Ukraińców, dwóch obywateli Maroka i Estonii, a także Białorusina. Z danych POSG wynika, że od początku roku zatrzymano łącznie 97 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

W kwietniu br. na odcinku granicy państwowej ochranianym przez POSG odnotowano ok. 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W marcu było łącznie ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski od początku roku pochodzili z blisko 30 państw.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.(PAP)

Red. M. L.

Fot. X @Straz_Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy