SG: blisko 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

Minionej doby zanotowano prawie 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. W stronę polskich służb migranci rzucali kamieniami i gałęziami

Migranci usiłowali nielegalnie dostać się do Polski na odcinkach granicy w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy – poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

Na terenie Białowieży migranci usiłowali nielegalnie przedostać się do Polski w rejonie granicznej rzeki Leśna Prawa.

„Odnotowaliśmy jedno zdarzenie, podczas którego migranci znajdujący się po stronie białoruskiej obrzucali polskie patrole gałęziami i konarami drzew. Nikt nie ucierpiał” – podał Podlaski Oddział SG.

Według statystyk POSG, od początku roku było w regionie blisko 19 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku czerwca było to ok. 3,2 tys. takich prób. W maju odnotowano ich ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Zatrzymywane osoby pochodziły z 35 krajów.

SG poinformowała, że minionej doby zatrzymano jednego pomocnika w nielegalnym przekraczaniu granicy. Obywatel Uzbekistanu usiłował przewieźć w głąb Europy pięciu cudzoziemców.

Od początku roku SG zatrzymała ponad dwieście osób podejrzanych o pomocnictwo i organizację nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski w Podlaskiem.

Od 13 czerwca na ok. 60 km tej granicy w Podlaskiem obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma on ok. 2 km szerokości.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – zbudowana w 2022 roku – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.(PAP)

Red. M. L.

Fot. Straż Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy