Sitawka. Szudziałowo. Złotniki. Laureaci VII Olimpiady Aktywności Wiejskiej

Laureaci VII Olimpiady Aktywności Wiejskiej

Sołectwo Sitawka, Klub Współczesnej Kobiety z Szudziałowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach to zwycięzcy siódmej edycji Olimpiady Aktywności Wiejskiej.

Celem konkursu jest zmobilizowanie mieszkańców wsi do organizacji wspólnych przedsięwzięć. W olimpiadzie wzięły udział koła gospodyń wiejskich (KGW), jednostki ochotniczych straży pożarnych (OSP), grupy nieformalne, sołectwa, a także osoby będące liderami środowisk wiejskich – łącznie wpłynęło 17 zgłoszeń

Pula konkursowych nagród wyniosła w tym roku blisko 32 tys. zł. Olimpiadę przeprowadzono w trzech kategoriach. Kapituła, pod przewodnictwem Andrzeja Pleszuka – dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, przyznała po trzy nagrody w każdej z nich.

Sitawka, co deskalem słynie!

Sołectwo Sitawka to zwycięzcy w jednej z kategorii. Sukces zawdzięczają pomysłowi na szlak deskali, czyli wielkoformatowych obrazów z twarzami mieszkańców wsi na frontach budynków. Mają one przywracać pamięć o tych, którzy zamieszkiwali te tereny. Ich autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

– Chcemy, żeby odwiedzający naszą wieś, mogli zobaczyć historię osób, wydarzeń i tego, co się tu działo, bo te opowieści, które są w Sitawce, są bardzo uniwersalne – mówił Damian Bakun, sołtys Sitawki i zarazem przewodniczący tamtejszego koła gospodyń wiejskich. – Teraz chcemy to ładnie opisać w formie graficznej, a na końcu stworzyć z tego trasę questową – zapowiedział.

Jak zdradził, właśnie na ten cel sołectwo przeznaczy otrzymaną w ramach wygranej kwotę 4 500 zł.

Zobacz:

Sitawka – wieś, która drewnalami stoi.

Kolejne drewnale w Sitawce

Czyste Złotniki i skarby Szudziałowa

Skarby szudziałowskiej gminy to inicjatywa, która także zyskała uznanie komisji. W jej ramach Klub Współczesnej Kobiety zorganizował konkurs na najlepiej zagospodarowane, użytkowane i utrzymane piwniczki i spichlerze.

– W akcji wzięło udział 45 rodzin zamieszkujących 16 wsi z terenu gminy. Było bardzo dużo pracy, ale efekty strasznie nas cieszyły, a szczególnie wielkie zaangażowanie mieszkańców – opowiadała Magdalena Jucha.

Kolejny laureat to OSP w Złotnikach. W przedsięwzięciu Lubię naturę, nie śmiecę uczestniczyły całe rodziny, zebrano ponad 3 tys. litrów odpadów. Jak podkreślił Józef Jaroszuk, prezes strażaków, na tym nie koniec, a otrzymane w ramach wygranej pieniądze przeznaczone zostaną na edukację dzieci i wsparcie młodzieżowej ochotniczej straży pożarnej.

Wojewódzką Olimpiadę Aktywności Wiejskiej zorganizował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, działający przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Departamencie Rolnictwa i Obszarów Rybackich. Inicjatywa finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Laureaci konkursu

  • Za działania skierowane do społeczności jednej bądź dwóch miejscowości w obrębie jednej gminy:

1. miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach – Lubię naturę, nie śmiecę.
2. miejsce: Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo – Tradycje kulinarne Podlasia – smaki z ogrodów, sadów i pól.
3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Kosówce – Lato zamknięte w słoiku – warsztaty kulinarne.
Wyróżnienia trafiły do Kół Gospodyń Wiejskich w Niewinie Borowym i Dąbrówkach.

  • Za działania skierowane do minimum trzech miejscowości, ale nie wychodzące poza obszar jednej gminy:

1. miejsce: Grupa Nieformalna Klub Współczesnej Kobiety z Szudziałowa – Skarby szudziałowskiej gminy – spichlerze i piwniczki.
2. miejsce: Stowarzyszenie Sympatyków Wsi Borysówka – Dieta Borysa – familijne warsztaty zdrowego żywienia.
3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie – Wiejski festyn – Na straganie w dzień targowy.

  • Za działania skierowane poza obręb gminy, ale mieszczące się w ramach województwa:

1. miejsce: Sołectwo Sitawka – Deskale w Sitawce.
2. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce – Sitawska spiżarnia.
3. miejsce: Grupa nieformalna Aktywni+ z Szudziałowa – Chodźmy na spacer.

Array

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia/Podlaskie24.pl

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy