Smaki Podlasia, czyli studencki spektakl o ludziach „stąd”


Smaki Podlasia, czyli studencki spektakl o ludziach „stąd”

Zaloty, umizgi i miłosne zawody. Widzowie dowiadują się, kogo omamiły „jasieńkowe ocka”, a której pannie „za starego każą iść”. Poznają też miłosne rozterki bohaterów – zarówno tych rozpaczliwie poszukujących miłości, jak i szczęśliwie zakochanych. W skrócie: wiele wzruszeń i emocji na jednej, studenckiej scenie. Takie są „Smaki Podlasia” – spektakl w wykonaniu Studenckiego Koła Teatralnego StuKoT, działającego przy Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku

Smaki Podlasia to muzyczno-teatralna podróż po naszym regionie – po tym, co znają nasi rodzice i dziadkowie, a o czym my być może nie mamy czasu pomyśleć na co dzień.

„Pozwalamy chociaż na chwilę przenieść się ludziom do tego, co znają z rodzinnych domów, do tego, co pamiętają ich dziadkowie – zawodów miłosnych, zakochania, odrzucenia, złamanego serca. Bazowaliśmy przede wszystkim na regionalnych śpiewach, przyśpiewkach, obrzędach, znanych zwyczajach, na śpiewnikach podlaskich. Pojawiają się również utwory ukraińskie – mówi Tomasz Krynicki, prezes koła teatralnego Stukot.

Spektakl ukazuje różnice obyczajowe między dawnym Podlasiem, gdzie zgoda rodziców była niezbędnym warunkiem zawarcia małżeństwa, a dzisiejszym swobodnym doborem partnerów

„W Smakach Podlasia jestem dziewczyną bardzo nieszczęśliwie zakochaną, która ma majątek, ma niby wszystko. Matka mówi jej, że ma wszystko i pyta ją, czego jej jeszcze potrzeba. A moja bohaterka pragnie miłości, tej prawdziwej, która będzie na zawsze, nie tyko na chwilę, nie na moment” – wyjaśnia Klaudia Rutkowska.

„Smaki Podlasia to opowieść o różnych ludziach, ale o ludziach stąd, z Podlasia. Główny wątek obraca się wokół codzienności, miłości i życia tych ludzi. Gram młodą dziewczynę, która początkowo droczy się z chłopakiem, który się do niej zaleca, a później rodzi się z tego typowa miłości” – opowiada Dominika Kropiewnicka.

Powrót do wielokulturowych korzeni naszego regionu

„Podlasie to różnorodność i bardzo chciałam, żeby StuKoT miał swój w tym udział, żeby pokazać różnorodność Podlasia, jego międzykulturowość, to jest dla mnie bardzo ważne. Uważam, że to jest nasz walor, nasze bogactwo. Ta różnorodność nas buduje i rozwija. I chciałam też mieć pretekst, żeby porozmawiać ze studentami o tym, co pamiętają, gdzie by chętnie pojechali, jakie obrzędy pojawiają się w ich opowieściach rodzinnych” – podkreśla Mariola Wojtkiewicz, reżyser spektaklu.

Widowisko będzie można ponownie obejrzeć 19 listopada w auli wydziału przy ul. Świerkowej 20 w Białymstoku, o godz. 19.00

Przedstawienie przygotowane jest z myślą o zagranicznych studentach. Oni przyjechali do Białegostoku w ramach programu Erasmus+, zarówno na UwB, jak i na Politechnikę Białostocką. Autorzy przygotowali program w języku angielskim zawierający tłumaczenie opisu tekstów piosenek wykonywanych podczas przedstawienia. Widzowie będą go mogli otrzymać bezpośrednio przed spektaklem. Wstęp jest bezpłatny.

Studenckie Koło Teatralne StuKoT działa na Uniwersytecie w Białymstoku od 2006 roku

Jego opiekunem artystycznym jest mgr Mariola Wojtkiewicz z Zakładu Edukacji Artystycznej UwB. Premiera „Smaków Podlasia” odbyła się w maju bieżącego roku. Koło zrzesza nie tylko studentów z Wydziału PiP, ale również całego UwB. W szeregach StuKoT-u działają również absolwenci tej uczelni. Członkowie koła są zaangażowani w przygotowywanie sztuk teatralnych, tworzenie własnych tekstów, a także biorą czynny udział w wydarzeniach teatralnych w regionie.

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

StuKoT

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy