Światło pamięci w 82. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir

Światło pamięci w 82. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir

9 lutego w Białymstoku rozpoczęły się obchody 82. rocznicy masowych deportacji Polaków na Wschód.

O godz. 19:00 przed budynkiem Muzeum Pamięci Sybiru w ramach uroczystości pn. „Światło Pamięci” Sybiracy, mieszkańcy Białegostoku i władze miasta złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”, oraz zapalili znicze, które rozświetliły tory kolejowe niknące we wnętrzu muzeum.

ZOBACZ RELACJĘ: 🛑 ”Światło Pamięci” dla uczczenia pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir z dnia 9/10 lutego 1940 roku

Podczas uroczystości przedstawiciele Wspólnoty Wnuków Sybiraków uderzyli w znajdujący się przy budynku Muzeum Pamięci Sybiru dzwon Braci Piłsudskich. Odczytany został również fragment wspomnień Teresy Lisowskiej wywiezionej na Syberię 10.02.1940 r.

Masowe deportacje polskich obywateli na Wschód rozpoczęły się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku

Była to pierwsza z czterech masowych wywózek na Syberię i do Kazachstanu w latach 40. XX wieku. Podczas nich daleko na Wschód wywieziono kilkaset tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej. Musieli oni podjąć walkę z przeciwnościami, jakie stawiała przed nimi wroga władza i surowa natura. Niektórzy, najczęściej dzieci i osoby starsze, nie radzili sobie z trudami życia na zesłaniu. Umierali w obcym kraju. Ci, którzy przetrwali, po latach wrócili do Ojczyzny lub rozproszyli się po całym świecie, szukając dla siebie nowego miejsca.


W czwartek (10.02) przedstawiciele władz złożą kwiaty m.in. przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy