Światowy Dzień Mokradeł na Podlasiu

Światowy Dzień Mokradeł na Podlasiu

2 lutego na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

W tym roku ma on wyjątkowy charakter. Mija 50 lat od podpisania Konwencji Ramsarskiej (2 lutego 1971), której celem jest ochrona najważniejszych mokradeł na świecie, szczególnie ostoi ptaków wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym.

Polska jest sygnatariuszem tej umowy, ochroną objęto u nas 19 najcenniejszych obszarów.
Wśród nich są trzy parki narodowe na Podlasiu: Biebrzański, Narwiański i Wigierski.
Ich dyrektorzy chcą wspólnie podkreślić korzyści, jakie mokradła dają przyrodzie i ludziom, szczególnie w obliczu kryzysu wodnego na świecie.

Pod tegorocznym hasłem „Mokradła i woda” kryje się bezmiar pożytków, jakie dają nam mokradła – mówi Tomasz Huszcza, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego.
Jezioro Wigry i czterdzieści mniejszych jezior, rzeka Czarna Hańcza i inne rzeczki i strumienie, to unikalne ekosystemy wodne. Żyją tu ryby łososiowate lubiące głębie: sieja i sielawa, troć jeziorowa czy stynka. Wody parku to skarb przyrody i korzyść dla ludzi. Jeziora z krystalicznie czystą wodą pełnią również ważne funkcje rekreacyjne. Wypoczynek nad Wigrami to prawdziwa terapia od codziennego stresu – zauważa dyrektor Huszcza.

Obszary bagienne, oprócz tego, że są ważną ostoją dla ptactwa, to świadczą wiele ważnych funkcji dla społeczeństwa: działają jak naturalny klimatyzator, chronią klimat i są olbrzymim rezerwuarem wody.

Obecnie stoimy wobec kryzysu wodnego na świecie. Trzeba sobie uświadomić jak bardzo ważną rolę w retencji wód odgrywają doliny rzeczne. Potwierdzi to każdy rolnik, którego łąka leży blisko rzeki. Przykładem jest Narew i jej bagienna dolina nazywana polską Amazonią. Dlatego Dzień Mokradeł to doskonała okazja, by podkreślić, jak ważne są mokradła także dla nas, ludzi – zaznacza Grzegorz Piekarski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego.

Niekorzystne zmiany w środowisku, związane z gwałtownym rozwojem cywilizacji, każdy odczuwa na co dzień. Przykładem są coraz częstsze susze i zjawiska klęskowe jak huragany, pożary, nagłe ulewy. Powodują one wiele zniszczeń oraz odczuwalnych ekonomicznie i społecznie strat. Zmiana klimatu staje się faktem i zobowiązuje nas do szybkich działań. To nasza wspólna odpowiedzialność. Właściwie chronione mokradła wspomagają ochronę zasobów wodnych, odporność przyrody i klimatyczne bezpieczeństwo ludzi.

Ochronę bagien postrzegamy jako naszą szczególną misję – mówi Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bardzo dużo siły wkładamy, by odtwarzać tereny podmokłe, które wcześniej osuszono, przykładem jest prowadzona nad Biebrzą renaturyzacja, służąca zarówno przyrodzie, jak i mieszkańcom doliny, co jest bardzo ważne. Przyrodę chcemy chronić z ludźmi i dla ludzi, stąd rok 2021 obchodzić będziemy w Biebrzańskim Parku Narodowym jako Rok Integracji Środowiskowej, zapraszając społeczność lokalną do wspólnych działań dla dobra środowiska – podkreśla Artur Wiatr.

Przesłaniem tegorocznego dnia mokradeł jest to, że ochrona zasobów wodnych, w tym każdego, nawet najmniejszego mokradła, oczka wodnego czy starorzecza jest ważna. Dobrze funkcjonujące bagna są ratunkiem przeciw kryzysowi wodnemu i klimatycznemu na świecie. Schładzają klimat, są wyspami bioróżnorodności biologicznej, magazynują wodę. Dlatego wspólnie musimy je chronić dla przyrody, dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Podlaskie parki narodowe świętują Międzynarodowy Dzień Mokradeł, zapraszając na szlaki turystyczne, by zachwycać się ich pięknem i przyrodniczym bogactwem.

Red. OKO

Fot. Dyrekcja Generalna Ochrony Środowiska

BPN/NPN/WPN

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy