Trwa nabór wniosków w programach wspierających osoby starsze: Senior+ i Aktywni+ 2021

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na konferencji prasowej (15.03) podsumował funkcjonowanie programu „Senior plus”. Pięć lat temu uruchomiło go i prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Obecnie rozpoczęła się jego kolejna edycja na lata 2021-2025.

Program „Senior plus” jest skierowany do samorządów, a wspiera pomysły na powstanie domów dziennej opieki dla seniora lub powstania klubu seniora. Zanim ruszył program, w Podlaskiem działały dwa takie domy z łączną liczbą miejsc wynoszącą 50.

– Program Senior+ jest kontynuowany, bo cieszy się dużym zainteresowaniem w skali kraju i również w naszym regionie. W Podlaskiem w 2015 roku funkcjonowały tylko dwie tego typu placówki, w kolejnych latach powstały kolejne 44. Ponad 30 samorządów zdobyło dofinansowanie na ich utworzenie – informował na konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Powstały też 42 kluby seniora. 

Z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w latach 2015-2020 podlaskie samorządy z programu „Senior plus” otrzymały łącznie dotację w wysokości 8,6 mln zł. Z tego 6,3 mln zł na utworzenie placówek, a 2,3 mln zł na ich funkcjonowanie.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że na program „Senior plus” na lata 2021-2025 zaplanowano dotacje w wysokości 300 mln zł. Budżet na rok 2021 wynosi 60 mln zł. Pieniądze można pozyskać w dwóch modułach: utworzenia takiego domu lub klubu seniora lub na funkcjonowanie takiej placówki. W przypadku programu Senior+ samorządy mogą składać wnioski do 24 marca.

Innym programem skierowanym na wsparcie aktywności seniorów prowadzonym przez MRiPS jest program „Aktywni plus” na lata 2021-2025.

Z programu na projekty skierowane do seniorów mogą skorzystać organizacje pozarządowe. W tym roku zaplanowano dofinansowanie dla projektów z całej Polski w wysokości 40 mln zł.


Dofinansowanie można otrzymać m.in. na zwiększenie aktywności seniorów, działalność na ich rzecz, czy na działania partycypacyjne zwiększające udział seniorów w życiu społecznym. Projekty mogą też dotyczyć użytkowania nowych technologii przez seniorów, a także projektów międzypokoleniowych. O dofinansowanie z programu Aktywni+ organizacje pozarządowe mogą się ubiegać do 26 marca.

Wojewoda podlaski przypomniał też o nowym ogólnopolskim konkursie „Pro Familia” skierowanym do samorządów.

Ma on wyróżnić najbardziej aktywne samorządy w politykę prorodzinną.

– Uważam, że jest to konkurs prestiżowy. Nagrodą jest tytuł „Samorząd Pro Familia 2021”, który otrzyma na rok tylko 5 samorządów w Polsce. Będą to te gminy, które robią coś więcej niż tylko realizują inicjatywy rządowe, mają innowacyjne pomysły – wyjaśniała Barbara Kosmaczewska, pełnomocnik wojewody ds. rodziny.

Zgłoszenia do konkursu „Samorząd Pro Familia 2021” można nadsyłać do 31 marca.


Więcej informacji TUTAJ.

 

Red. M.L.

Fot. PUW w Białymstoku

Na podst. PAP i PUW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy