Ugotują 350 litrów barszczu i kupią kilkaset bochenków chleba!- Wigilia dla Samotnych i Potrzebujących

Około 2 ton jedzenia powita na stołach gości podczas już 6 Wigilii dla Samotnych i Potrzebujących. Wspólne świętowanie rozpocznie się o godz. 14.00 we wtorek(24.12) w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku. Każdy jest mile widziany. 

Organizacją wigilijnego spotkania zajęła się Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej oraz  Zespół Szkół Katolickich przy pomocy darczyńców.

Gust Pana Boga jest dziwny.Najpierw do Betlejem zaprasza najuboższych. W naszym białostockim Betlejem rzeczywiście ubodzy jako pierwsi chyba zasiądą do wieczerzy wigilijnej, bo o godz. 14.00. Chcemy zwrócić też uwagę na wymiar wewnętrzny Bożego Narodzenia– mówi dyrektor Zespołu Szkół Katolickich, Honorata Kozłowska.

Konkretne dzieło miłosierdzia

Motywem przewodnim tegorocznych dekoracji są słowa Adama Mickiewicza” Bóg zrodził w betlejemskim żłobie,
Lecz biada Ci, jeżeli nie zrodził się w Tobie”.

Myślę o osobach samotnych i ubogich. To jest ich wigilia. W swoich domach oni już nie organizują swojej wigilii. Z założenia wigilia jest czasem nie tylko oczekiwania na urodzenie Syna Bożego, ale jest konkretnym dziełem miłosierdzia. W ten dzień staramy się być podobni do samego Syna Bożego, który przygarnia i przyjmuje. Stąd się rodzi ten pomysł- dodaje ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Ugotują 350 l barszczu i 250 kg ryby po grecku

Przygotowania do wydarzenia rozpoczynają się wczesną jesienią od poszukiwania darczyńców. Na tydzień przed wigilią rusza wielkie gotowanie, za które odpowiedzialna jest Fundacja Rodziny Czarneckich. Na stołach nie zabraknie tradycyjnych potraw tj. smażonego karpia, barszczu, sałatki jarzynowej, czy ciast.

Jesteśmy przygotowani do przyjęcia prawie 1000 gości. Tym samym przygotowujemy prawie 2 tony potraw wigilijnych. Wśród nich znajdzie się ok. 350 l barszczu czerwonego, 250 kg ryby po grecku, kilkaset bochenków chleba. Wszyscy goście, którzy będą uczestniczyć w wigilii oprócz zjedzenia wspólnego posiłku, będą mogli zabrać ze sobą jedzenie do swoich domów. Każdy z gości otrzyma od nas przygotowany pakiet- podzieliła się wiceprezeska Fundacji Rodziny Czarneckich, Dominika Czarnecka. 

Pani Czarnecka wspominała także, że kilka lat temu, gdy myślała o tym przedsięwzięciu nie sądziła, że to się uda,a dziś jesteśmy świadkami już 6 edycji Wigilii dla samotnych i potrzebujących. Akcję wsparło blisko 40 wolontariuszy. Cały czas potrzebne są ręce do pracy. Osoby, które chcą pomóc w gotowaniu lub roznoszeniu posiłków podczas wigilii mogą się zgłosić do Fundacji Rodziny Czarneckich.

Caritas Archidiecezji Białostockiej zależy aby oprócz chleba, podarować również słowo. Postanowili każdemu gościowi w prezencie, wręczyć książeczkę o Eucharystii.

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz/ Podlaskie24

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy