UMB szuka pacjentów do badań związanych ze skutecznością szczepionki na boreliozę

W Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęto badanie kliniczne dotyczące szczepionki przeciwko boreliozie

Celem badania jest ustalenie skuteczności, bezpieczeństwa, tolerancji i immunogenności produktu VLA15 stosowanego w profilaktyce boreliozy w Ameryce Północnej i Europie.

Badanie jest randomizowane, a uczestnicy będą otrzymywać szczepionkę lub placebo – informuje Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

To kliniczne działania badawcze, podczas których przydziela się losowo pacjentów do określonego zespołu poddawanego ocenianej interwencji lub do tzw. zespołu kontrolnego, a następnie obserwuje występowanie określonych punktów końcowych. Specjaliści uważają, że ten rodzaj badań jest wyjątkowo wiarygodny. Na przykład w badaniu porównującym nowy lek z placebo, każda osoba ma taką samą szansę na przydzielenie do grupy otrzymującej placebo lub lek.

Schemat dawkowania będzie obejmować 3 dawki podawane w okresie od 5 do 9 miesięcy w cyklu podstawowym oraz 1 dawkę przypominającą – wyjaśnia Marcin Tomkiel.

Borelioza jest najczęściej występującą chorobą wektorową ludzi żyjących w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce częstość występowania, w oparciu o zgłoszone przypadki, wynosi około  20 000 rocznie, a terenem najbardziej zagrożonym jest województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji zachęca do udziału w badaniu. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie – 85 8316514 lub mailowo – neuroin@umb.edu.pl.

Kierownikiem projektu naukowego jest prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska  z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB.

Red. M.L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne / arch. Podlaskie 24.pl

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy