W Białymstoku będzie zwiększona bioróżnorodność

Stolica Podlasia rozpoczyna kolejne działania mające wpływ na ochronę bioróżnorodności. W tym celu władze miasta postanowiły zrezygnować z koszenia wybranych zieleńców zlokalizowanych w pasach drogowych.

 

Celem takiego działania jest ochrona naturalnych siedlisk owadów i drobnych kręgowców, które na zieleńcach porastających pasy drogowe mają swoje żerowiska i miejsca schronienia. Ważnym efektem, jakie miasto chce w ten sposób uzyskać, jest również zwiększenie retencji wód opadowych. Oprócz tego także oczyszczanie powietrza z toksycznych pyłów i szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych poprzez zatrzymywanie ich na powierzchni roślin. Rośliny porastające zieleńce skutecznie chronią glebę przed jej nadmiernym wysuszaniem w okresie letnich upałów. Mają też wpływ na łagodzenie skutków tzw. wyspy ciepła. Unikanie częstego koszenia może poprawić komfort życia alergików. Koszenie powoduje nagłe rozproszenie dużej ilości alergenów w krótkim czasie.

 

W ramach realizowanego projektu Miasto planuje zmniejszenie liczby koszeń z siedmiu-ośmiu w ciągu roku do maksymalnie trzech.

 

Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa przez pracujący sprzęt oraz produkcja szkodliwych pyłów. Zmniejszą się także wydatki na utrzymanie zieleńców o kilka tysięcy złotych w skali roku. Mam nadzieję, że mieszkańcy uznają nasze intencje i nie będą posądzać nas o brak dbałości o zieleń w mieście” – wyjaśnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 

Proponowane rozwiązanie pozwoli bytującym w trawach owadom na odbycie pełnego cyklu rozwojowego poprzez ochronę ich jaj, larw, form przetrwalnych czy też samych owadów. W przypadku częstego koszenia wszystkie te stadia rozwojowe są często niszczone. Przy ograniczeniu koszenia także rośliny będą miały szansę na pełny rozwój i wydanie nasion, dzięki czemu w ciągu kilku lat uzyskamy naturalne łąki kwietne na terenie miasta.

 

Zamiarem miasta jest niewykaszanie stosunkowo niewielkiej części zieleńców. Powierzchnia zieleńców, które będą objęte projektem wynosi ok. 24 ha. Pozostała, większa ich część, będzie nadal koszona.

 

 

 

Zobacz także: Sad edukacyjny na Antoniuku już otwarty!

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy