W Białymstoku trwa wymiana oświetlenia ulicznego z opraw sodowych na ledowe, energooszczędne

Ponad czterysta nowych lamp ledowych zastąpi stare oświetlenie uliczne w tunelu gen. A. E. Fieldorfa Nila i w tunelu na skrzyżowaniu ul. gen. S. Sosabowskiego z ul. Wasilkowską. Miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziś (22 września) zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński podpisał umowę w tej sprawie.

W Białymstoku trwa wymiana oświetlenia ulicznego z opraw sodowych na ledowe, energooszczędne. W tegorocznym budżecie Miasta przeznaczono na ten cel 8 mln zł. W tym roku wymienionych zostanie 4 650 opraw. Prace zakończyły się już na ul. Pałacowej (na odcinku od ul. Ogrodowej do ronda Lussy), ul. Słonimskiej (na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Słonimskiej 4) i ul. Starobojarskiej. Wymiana opraw na tych ulicach kosztowała łącznie ponad 49 tys. zł. Zakończyły się też prace przy ul. Piastowskiej (od skrzyżowania ulic Mieszka I i Sybiraków do ronda Żołnierzy Wyklętych) oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego (od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. W. Raginisa). Koszt wymiany opraw w tych miejscach to ok. 940 tys. zł.

W trakcie realizacji jest wymiana oświetlenia w tunelu na skrzyżowaniu ulic gen. S. Sosabowskiego z Wasilkowską i tunelu gen. A. E. Fieldorfa „Nila”. Zakończenie prac zaplanowano na listopad, a ich koszt to 2 mln 760 tys. zł. Znaczącą część tej kwoty stanowi dotacja, jaką Miasto uzyskało z dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podlaskiego. Wysokość dofinansowania to 2 mln 342 tys. zł.

– Dzięki modernizacji oświetlenia drogowego z opraw sodowych na oprawy ledowe nastąpi redukcja zużycia energii elektrycznej, co nie tylko przyniesie korzyści finansowe Miastu, ale także pozwoli na uzyskanie znaczących efektów ekologicznych – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Miasto ogłosiło już przetargi na kolejne ulice, postępowania się toczą. Po ich rozstrzygnięciu prace będą prowadzone na ponad 30 kolejnych ulicach, np. Alei 1000-lecia Państwa Polskiego, Produkcyjnej, gen. Kleeberga, W. Wysockiego, tzw. trasie generalskiej, Wasilkowskiej, Sienkiewicza, Legionowej, Świętokrzyskiej, Kaczorowskiego. Wartość tych prac oszacowano na 6 mln 346 tys. zł.

Miasto zamierza dokonać wymiany oświetlenia ulicznego na terenie całego Białegostoku – sukcesywnie, w zależności od możliwości finansowych. Do 2025 roku planuje wydać na ten cel łącznie 19 mln 620 tys. zł.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

Ur

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy