Ważny jest smak, wygląd i tradycja – konkurs na tradycyjny stół wigilijny

Kluski z grusznikiem, barszcz czerwony i grzybowy, pierogi z kapustą i grzybami, kisiel z owsa, pampuchy, zupa z wywaru z ziemniaków w łupinach – te i wiele innych potraw znalazło się na wigilijnych stołach przygotowanych przez podlaskie Koła Gospodyń Wiejskich. 10 grudnia w Skrybiczach, już po raz kolejny, odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny pod nazwą „Tradycyjny stół wigilijny”.

W konkursie wzięły udział 32 Koła Gospodyń Wiejskich. Należało przygotować stół, na którym znajdą się tradycyjne dania wigilijne wraz z zastawą, dekoracjami i symbolami świątecznymi. Komisja, oprócz walorów smakowych potraw, oceniała także wygląd i estetykę nakrycia oraz związek całokształtu prezentacji z tradycjami wigilijnymi regionu.

„Jak to na Podlasiu, jest gościnnie, stoły się uginają. Nasze gospodynie są piękne, pięknie wyglądają. Stoły są cudowne, pachnące, smaczne, elegancko ubrane. Jestem pod ogromnym wrażeniem” – chwaliła Paulina Makarska, członek jury, finalistka IV edycji programu Hell’s Kitchen.

Składniki, których używano dawniej do przygotowywania wigilijnych potraw nie były przypadkowe

Spożywano dania postne, przyrządzane ze zbiorów pochodzących z pól, ogrodów, lasów i wód. Ważny był nie tylko rodzaj jedzenia, ale też liczba potraw – im było ich więcej, tym większa szansa na dostatek w nadchodzącym roku.

„Na naszym stole znalazły się bardzo tradycyjne dania – takie, które gotowało się jeszcze przed wojną. Mamy kluski z grusznikiem, czyli z suszonymi gruszkami. Jest też kompot, postne pampuchy – gotowane na parze oraz nadziewane makiem. Do tego kluski z makiem. W niektórych regionach jest kutia, u nas są kluski z makiem. Oczywiście są też pierogi z grzybami leśnymi i z kapustą oraz dwa barszcze – grzybowy i czerwony”  –  wyliczała Grażyna Gąsowska z KGW „Brzozowianki”.

„Stół przygotowałyśmy zgodnie z tradycją, która była nam przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podstawą wigilii w naszym regionie jest przede wszystkim religia. Cala rodzina zbiera się przy wspólnym stole, dzieli się opłatkiem, składa sobie życzenie. Podczas wieczerzy spożywamy barszcz z uszkami, pierogi, kapustę. Wigilia to okres postny, więc wszystkie potrawy muszą być postne. Mamy śledzie, sałatkę jarzynową, rybę smażoną i pampuchy, które kiedyś uwielbiały jeść dzieci . Robiłyśmy wszystko tak, jak nasze mamy. Im z kolei tę tradycję przekazały poprzednie pokolenia” – podkreślały panie z KGW „Aktywna Wieś” w Niewinie Borowym.

Tradycja ze smakiem nowoczesności

Podlaskie gospodynie z wielkim zaangażowaniem przygotowały potrawy i stoły na wtorkowy konkurs. Warto jednak podkreślić, że panie na co dzień również dbają o to, by tradycje polskiego stołu, tak ciekawe i różne w naszym województwie, były wciąż żywe i aby o nich nie zapomniano.

„Spróbowałem tych wspaniałych potraw. Jestem zachwycony, ale i szczęśliwy, że nie jestem członkiem komisji, bo gdybym był, nie mógłbym chyba ocenić. Wszystko jest przepyszne, zachwyca smakiem. I to potwierdza, że u nas są dobre produkty, z których można stworzyć smakowite potrawy. Jest tradycyjnie, tradycyjna zastawa, mało plastiku, wszystko jest wysublimowane. Dzisiejszy konkurs dowodzi, że tradycja wzięła górę nad nowoczesnością. Nazwałbym to tradycją ze smakiem nowoczesności” – podsumował z uśmiechem Stanisław Derehajło, marszałek województwa podlaskiego.

Wygrała historia, wzruszenie i szacunek do tradycji

Koło Gospodyń Wiejskich w Malinnikach (gm. Orla) z wigilijnymi potrawami prosto z własnej spiżarni, gospodynie z Sielca (gm. Boćki) i „Kamioneczki” ze Starej Kamionki (gm. Sokółka) zajęły trzy pierwsze miejsca w wojewódzkim konkursie kulinarnym „Tradycyjny stół wigilijny”. Jury wyróżniło także koło gospodyń z południa – z Pokaniewa Kolonii (gm. Milejczyce) i północy – z Przystawańców (gm. Puńsk).

Celem konkursu „Tradycyjny stół wigilijny” jest identyfikacja i upowszechnianie wiedzy o regionalnych potrawach wigilijnych, kultywowanie lokalnych tradycji oraz promocja i prezentacja organizacji, aktywnie działających na obszarach wiejskich na rzecz podtrzymywania tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Organizatorem konkursu jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy