Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 430 tys. zł na projekty promujące zdrowie

Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 430 tys. zł dla 17 organizacji, które zrealizują różne projekty promujące zdrowie wśród mieszkańców regionu

Dotacje w łącznej wysokości 430 tys. zł. otrzyma kilkanaście programów prozdrowotnych realizowanych przez podlaskie NGO-sy. We wtorek, 7 czerwca, marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski podpisali umowy w tej sprawie.

Artur Kosicki zwrócił uwagę, że z roku na rok coraz więcej organizacji korzysta z możliwości dofinansowania realizowanych projektów.

– Cieszy nas, że jest was coraz więcej, bo działania prozdrowotne i związane z promocją zdrowia są bardzo ważne: wpływają na kondycję zdrowotną mieszkańców naszego województwa – mówił marszałek. – Warto też podkreślić, że pomysłów dotyczących tego jak promować zdrowy tryb życia, jak upowszechniać dbałość o zdrowie, jest coraz więcej, są coraz ciekawsze i cieszą się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa – dodał.

Natomiast Marek Malinowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia, podkreślił, że kwota, którą samorząd województwa przeznacza na działania prozdrowotne, sukcesywnie wzrasta.

– W ubiegłym roku budżet konkursu na dotacje dla organizacji pozarządowych działających w sferze zdrowia i profilaktyki chorób wynosił 240 tys. zł. W tym roku konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy zwiększyć pulę do 430 tys. zł. Jestem przekonany, że te pieniądze będą bardzo dobrze wykorzystane – mówił członek zarządu.

Cykl audycji „ONKO na świat”

Podczas wtorkowego spotkania w urzędzie marszałkowskim umowy na dofinansowanie podpisało czternaście z siedemnastu dotowanych organizacji. Wśród nich m.in. działające przy Białostockim Centrum Onkologii Stowarzyszenie do walki z rakiem, które na projekt „ONKO na świat” otrzymało dotację w wysokości 100 tys. zł (całkowita wartość projektu to 136 tys. zł).

Jak wyjaśniała członkini stowarzyszenia Monika Ferenc, projekt polega na dotarciu z edukacją zdrowotną i promocją zdrowego stylu życia do szerokiego grona odbiorców.

– W ramach tych działań i środków, które otrzymaliśmy, zaplanowaliśmy sześć audycji profilaktycznych poświęconych najczęściej występującym nowotworom, czyli rakowi piersi, szyjki macicy, jelita grubego, skóry, płuc, a także gruczołu krokowego – mówiła.

Audycje będą emitowane w telewizji regionalnej.

– Będziemy edukować społeczeństwo, mówić o objawach chorób, o tym, jak im zapobiegać. Zamierzamy zachęcać do badań profilaktycznych, informować o tym, co może się wydarzyć po leczeniu i, co się z takim leczeniem wiąże. Generalnie chodzi nam o to, żeby zmniejszyć strach przed leczeniem, a pacjent, który wie więcej, mniej się boi – dodała dr Dorota Kazberuk, dyrektor ds. lecznictwa BCO i jednocześnie członkini Stowarzyszenia do walki z rakiem.

Wiele sposobów na promocję zdrowia

Dofinansowanie w tegorocznym rozdaniu otrzymały bardzo różne projekty, m.in. przedsięwzięcia czysto sportowe, jak np.: „Badminton w zapobieganiu postępowi wady krótkowzroczności u dzieci” realizowane przez Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne „Badders-Club”. To też projekty skierowane do osób potrzebujących wsparcia psychologicznego, jak np.: projekt „Zdrowa Młodzież – Zdrowe Społeczeństwo” Fundacji Ego. Jeszcze innym pomysłem na promocję zdrowego stylu życia jest organizowany już po raz czwarty przez parafię Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Kozińcach „Rodzinny Festyn Medyczny”.

– Podczas wydarzenia każdy z naszych parafian będzie mógł zapoznać się z zasadami zdrowego trybu życia i z zasadami zdrowego żywienia – mówił ks. Aleksander Dobroński, proboszcz parafii.

Natomiast Caritas Diecezji Łomżyńskiej otrzymało wsparcie w wysokości 20 tys. zł (wartość projektu 36 tys. zł) na wyjazdowe, bezpłatne warsztaty prozdrowotne dla seniorów.

– Chcemy w ten sposób podnieść poziom wiedzy i umiejętności związanych ze zdrowiem, z chorobą, z funkcjonowaniem własnego organizmu – wyjaśniał ks. Andrzej Mikucki, dyrektor łomżyńskiego Caritasu.

Wśród dofinansowanych działań znalazły się też projekty skierowane do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, programy radiowe, warsztaty i wykłady.

ZOBACZ LISTĘ PROJEKTÓW:

 

Red. M.L.

Fot. Paweł Krukowski UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy