ASF. Ostrzeżenie dla gminy Boćki odwołane

Afrykański pomór świń: ostrzeżenie dla gminy Boćki odwołane

Wojewoda podlaski odwołał wcześniejsze rozporządzenie w którym uznał, że sześć wsi z gminy Boćki znajduje się w obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

11 marca wojewoda podlaski wydał rozporządzenie ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bielskiego i hajnowskiego. Stało się to po tym, jak w jednym z gospodarstw w Wólce Wygonowskiej (gmina Orla) wykryto ognisko tej choroby.

Wojewoda wyznaczył wówczas obszar zapowietrzony o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, obejmujący miejscowości: Kruche Moskiewce, Wólka Wygonowska i Gregorowce.

Z kolei obszar zagrożony znajdował się w promieniu 7 km i obejmował miejscowości z kilku gmin. Wśród nich były te z gminy Boćki: Nurzec, Szeszyły, Mołoczki, Śnieżki, Pasieka i Krasną Wieś.

Bez zakazów

Teraz, w rozporządzeniu z 31 lipca, wojewoda uchylił swoją poprzednią decyzję. Oznacza to, że nie obowiązują już m.in. zakazy:

– wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody powiatowego lekarza weterynarii

– transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych (z wyłączeniem: dróg w gospodarstwie; transportu świń przewożonych do rzeźni znajdujących się na tym obszarze w celu natychmiastowego uboju; drogowego lub kolejowego tranzytu świń bez rozładunku lub postojów na obszarze zagrożonym)

– polowań zbiorowych i odłowów zwierząt łownych.

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

PUW/ Wirtualne Boćki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy