KOWR: 1,3 mln osób rocznie korzysta z pomocy żywnościowej

KOWR: 1,3 mln osób rocznie korzysta z pomocy żywnościowej

1,3 mln osób rocznie otrzymywało pomoc żywnościową w ramach unijnego programu na lata 2014-2020. Do potrzebujących trafia rocznie ponad 60 tys. ton produktów rolno-spożywczych o wartości ok. 300 mln zł – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ) miała pomóc w ograniczeniu ubóstwa poprzez świadczenie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym. Pomoc w ramach POPŻ kierowana była do osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogły zapewnić sobie lub rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych czy posiłków.

 

Choć program przewidziany był na lata 2014-2020, to ze względu na epidemię Covid-19, dopiero w tym roku nastąpiło jego rozliczenie. W 2023 r. realizowany był ostatni podprogram 2021 Plus, który kończy działania w ramach POPŻ 2014-2020. Na realizację Podprogramu 2021 Plus przeznaczono 111,6 mln zł, z tego 101,6 mln zł na zakup żywności.

 

KOWR w ramach realizacji unijnego programu żywnościowego, odpowiedzialny jest za organizację przetargów na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji partnerskich oraz odpowiada za nadzór nad dostawami żywności przez wykonawców, a także nadzoruje dystrybucję żywności i działania na rzecz włączenia społecznego realizowane przez organizacje partnerskie. Programem kieruje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Pomoc dostarczana jest ubogim za pośrednictwem organizacji partnerskich: Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Caritas Polska, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Kościoła Starokatolickiego w RP. Do tych organizacji w tym roku dostarczono ok. 13 tys. ton artykułów spożywczych (powideł śliwkowych, makaronu jajecznego świderki, mleka UHT, szynki wieprzowej mielonej, cukru białego, oleju rzepakowego).

 

W ramach programu POPŻ w latach 2014-2020 KOWR zakupił 463 tys. ton produktów żywnościowych o wartości 2,1 mld zł. Łącznie do odbiorców programu trafiło 48 mln paczek żywnościowych i 13 mln posiłków. Pomocą objęto ponad 10 mln osób.

 

W grudniu 2022 r. KE zatwierdziła nowy program żywnościowy – Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową dla Najbardziej Potrzebujących 2021–2027 (FEPŻ). Szacuje się, że na ten cel przeznaczone będzie ogółem ok. 583,3 mln euro, z tego: 525 mln euro z UE (90 proc.) i 58,3 mln euro z budżetu krajowego.

 

Nowy program ma podobne cele jak poprzedni tj. dostarczanie pomocy żywnościowej i materialnej osobom najbardziej potrzebującym, w tym dzieciom, oraz prowadzenie takich działań, które pomogą włączyć się tym rodzinom do społeczności. Ponadto będzie udostępniana dodatkowa żywność pochodząca z darowizn.

 

W tym roku został uruchomiony podprogram 2023 FEPŻ, w ramach którego do magazynów organizacji partnerskich planowane jest dostarczenie 18 artykułów żywnościowych pochodzących z różnych grup towarowych. Artykuły spożywcze zakupione przez KOWR będą nieodpłatnie dostarczane do magazynów wskazanych przez organizacje partnerskie.

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy