Liderzy podlaskiej wsi otrzymali wyróżnienia i odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”

11 marca swoje święto obchodzą sołtysi

Z tej okazji już dzień wcześniej (10.03) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim najbardziej zasłużeni sołtysi z naszego regionu otrzymali odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, a wyróżnieni sołtysi i sołtyski otrzymali pamiątkowe grawertony. Gospodarzami uroczystości byli poseł na Sejm RP Jarosława Zielińskiego, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Wojciech Mojkowski.

– Sołtys to ktoś, komu ufają mieszkańcy i do kogo w pierwszej kolejności zwracają się o pomoc i radę – mówił, inaugurując spotkanie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, poseł  Jarosław Zieliński.

W sali konferencyjnej spotkali się sołtysi i sołtyski – przedstawiciele gmin z całego regionu oraz samorządowcy. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zdobycia cennej wiedzy o rozwiązaniach i propozycjach, głównie dla rolników, o czym mówili: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski oraz prelegenci z: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Do obecnej sytuacji na Ukrainie i wynikających z niej wyzwań dotyczących uchodźców nawiązał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

– Ta ogromna rzesza ludzi, którzy zostaną w naszym kraju przez jakiś czas, będzie docierać również do gmin i konkretnych miejscowości, więc przed nami ważne zadanie, by oprócz tych miejsc, które do tej pory utworzyliśmy w pensjonatach i hotelach, system był rozbudowany o budynki użyteczności publicznej, tam, gdzie takie warunki można stworzyć. Chodzi choćby o remizy, świetlice gminne, domy kultury. (…) Stąd też będziemy oczekiwać od Państwa zaangażowania i współpracy – mówił wojewoda.

Wojewoda, wspólnie z organizatorami obchodów Dnia Sołtysa, wręczył pamiątkowe grawertony

20 sołtysów odebrało je za wieloletnią służbę na rzecz sołectwa, a 10 sołtysek zostało wyróżnionych za zaangażowanie w działalność w kołach gospodyń wiejskich. Szczególne podziękowanie trafiło jednej z najpopularniejszych rolniczek w Polsce – do sołtyski wsi Laszki w gminie Zabłudów – Emilii Korolczuk za promocję podlaskich rolników w ogólnopolskich mediach.

– Ja tej popularności nie odczuwam tak naprawdę. Nie czuje się nikim wyjątkowym. Jestem zwykła szarą osobą – powiedziała portalowi Podlaskie24.pl Emilia Korolczuk. – A to że jestem rozpoznawalna to w niczym nie przeszkadza, ale też nie odbieram tego jakbym była kimś wyjątkowym – dodaje z uśmiechem rolniczka.

Dyrektor PODR w Szepietowie Wojciech Mojkowski przekazał sołtysom grawertony za współpracę z instytucją, a dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Katarzyna Roszkowska – nagrody rzeczowe.

Czterem sołtysom wręczono także odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, nadane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Otrzymali je: Wiesław Pietrołaj – sołtys wsi Żywa Woda, Tadeusz Krajewski – sołtys wsi Krajewo Białe, Mariusz Korytkowski – sołtys wsi Grzymały Szczepankowskie oraz Andrzej Mańko – sołtys wsi Chutkowice.

– Chciałbym Państwu podziękować za ogromny wkład w kształtowanie naszego państwa, które opiera się przecież na wspólnotach lokalnych. Życzę wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, dobrych pomysłów i poparcia społecznego, aktywujcie swoje lokalne wspólnoty i niech nie zabraknie Wam energii do tego – mówił do sołtysów wojewoda podlaski.

Sołtysi działają na rzecz społeczności lokalnej. W województwie podlaskim jest około 3300 sołtysów, w Polsce ponad 40 tys.

Wspólnie z radami sołeckimi dbają o potrzeby swoich wspólnot. Do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego. Sołtysom za pełnienie funkcji nie przysługuje wynagrodzenie. To praca społeczna.

W programie uroczystości z okazji dnia Sołtysa w PUW w Białymstoku były też wystąpienia szkoleniowo-informacyjne ARiMR, KOWR, KRUS, loteria z nagrodami, oraz poczęstunek przygotowany przez koła gospodyń wiejskich.

Przypominamy również nasz film z najbardziej popularną rolniczką w Polsce

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy