Od 18 lutego małe ubojnie w gospodarstwach-obiecuje minister rolnictwa

Od 18 lutego małe ubojnie w gospodarstwach-obiecuje minister rolnictwa

Od połowy lutego 2020 r. w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt – poinformował w czwartek (9.01)w Kolnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że rolnicy będą mogli później sprzedawać takie mięso.

Jan Krzysztof Ardanowski podczas odbywającej się w Kolnie konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” przekonywał, że rząd PiS wprowadził szereg rozwiązań korzystnych dla rolników, pozwalających sprzedawać im wyprodukowane przez siebie produkty. Wymienił m.in. rolniczy handel detaliczny czy możliwość zakładania tzw. MOL-i. W tym ostatnim przypadku chodzi o tzw. działalność marginalną, ograniczoną i lokalną, która umożliwia zakładanie zakładów produkujących żywność pochodzenia zwierzęcego.

Podjąłem pod koniec roku decyzję, podpisałem rozporządzenie o możliwości, od połowy lutego – jest trochę czasu żeby się tego nauczyć – uruchamiania w gospodarstwach małych ubojni dla wszystkich gatunków zwierząt. To pozwoli (…) rozwinąć możliwość sprzedawania mięsa i jego przetworów bezpośrednio przez rolników – powiedział szef resortu rolnictwa.

Rozporządzenie ministra rolnictwa wejdzie w życie 18 lutego.

Nowe przepisy pozwolą na zakładanie małych ubojni przy gospodarstwach domowych, czym zostanie zniesiony obowiązek pośrednictwa wielkich ubojni. Do tej pory, rolnik chcąc sprzedać mięso musiał skorzystać z pośrednictwa dużych zakładów.

Aby móc założyć taką ubojnię, trzeba będzie odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii. Trzeba będzie także mieć trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym.

Dodano, że ubitego mięsa nie będzie można przetwarzać w rzeźniach przy gospodarstwach. Resort tłumaczy, że będzie można w nich dokonywać rozbioru. Przetwarzanie natomiast ma się odbywać w ramach innych form działalności np. rolniczego handlu detalicznego. (MOL)

Rolnik będzie mógł też dokonać uboju zwierząt na potrzeby innych gospodarstw, o ile te znajdować się będą w tym samym powiecie.

Red. OKO

Fot. unsplash

na podst.PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy