Uwaga! Szkodniki rzepaku w nalocie

Masowy nalot tych chrząszczy zaobserwowali pracownicy Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w okolicach Wielkopolski. To oznacza, że za tydzień, dwa szkodniki mogą trafić do województwa podlaskiego.

W ciągu kilku godzin do 1 żółtego naczynia przyleciało ponad 40 osobników. Próg szkodliwości dla tego gatunku – 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.- informuje ZMiSA.

Chrząszcze czterozębne są czarne z szarozielonym odcieniem z jasną plamką na górnej stronie. Długość ciała wynosi od 2,5 do 3 mm. Larwy są beznogie, białe, z ciemnobrązową głową, długości 4-5 mm.

Pojawiają się na polach rzepaku o kilka dni później niż chowacz brukwiaczek.

Straty w plonach mogą wynieść ponad 20%

Pierwszym widocznym objawem jest  „ukłucie” na nerwach rośliny. Nie występuje deformacja łodygi w wyniku żerowania larw. Silne uszkodzenia łodygi powodują zahamowania we wzroście roślin i przy silniejszym wietrze mogą się łamać. Straty w plonach mogą wynieść ponad 20%. Wydrążone w dolnej części łodygi otwory są miejscem infekcji chorób grzybowych: suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni i wertycyliozy.

Owad ten jest fitofagiem roślin z rodziny krzyżowych. Atakuje m.in. rzepak, kapustę warzywną, kapustę polną, gorczycę, chrzan,rzodkiew, rzepichę, stulisza lekarskiego, stulisza Loesela, stulisza sztywnego. Może powodować duże szkody w przypadku żerowania na roślinach uprawnych, zwłaszcza na rzepaku.

Osobniki dorosłe spotykane są w ciągu całego roku. Zimują w ściółce lub w górnej warstwie gleby. Na świat przychodzi jedno pokolenie w ciągu roku. Jaja samice składają od marca do lipca na ogonkach liściowych, nerwie, blaszce liściowej lub łodydze rośliny żywicielskiej.

Informacje podał Instytut Ochrony Roślin . To państwowy Instytut Badawczy, który prowadzi działalność, która obejmuje ogół zagadnień związanych z ochroną roślin uprawnych w Polsce.

Red. OKO

Fot. IOR Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów

Instytut Ochrony Roślin Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy