Praca zdalna – plusy i minusy

Coraz więcej pracowników zainteresowanych jest wykonywaniem obowiązków zdalnie. Takie rozwiązanie daje możliwość nawiązania współpracy z firmami, które mają siedzibę poza naszym miejscem zamieszkania, lecz jednocześnie nie sprawdza się w każdym przypadku. Jakie wady i zalety ma praca zdalna? Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy lepiej pracować stacjonarnie?

Praca zdalna – najważniejsze zalety

Pracownicy coraz częściej podkreślają w listach motywacyjnych chęć podjęcia współpracy zdalnej. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości, w tym pozwala nawiązać stosunek pracy z pracodawcą, który posiada siedzibę poza naszym miejscem zamieszkania. Oznacza to, że osoba mieszkająca na co dzień w Poznaniu może bez przeszkód pracować dla zakładu mającego siedzibę w Lublinie. Inne zalety pracy zdalnej to:

  • brak konieczności ponoszenia kosztów dojazdu do pracy,
  • możliwość elastycznego zarządzania czasem,
  • możliwość połączenia obowiązków domowych z zawodowymi (pamiętając jednocześnie, że w godzinach pracy pozostajemy do dyspozycji pracodawcy),
  • możliwość powrotu na rynek pracy grup wykluczonych (młodych mam, osób niepełnosprawnych czy tych, które nie mogą podjąć zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin).

Pracując zdalnie, możemy skupić się na wykonywanych obowiązkach – jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób, które nie mają podzielnej uwagi. Jeśli hałas w biurze sprawia, że trudno nam wykonać nawet proste zadanie, warto rozważyć pracę zdalną.

Jakie wady ma praca zdalna?

Szukając odpowiedzi na pytanie jak znaleźć pracę w Białymstoku, wielu z nas przegląda oferty pracy online. Znaleźć w nich można informację na temat pracy zdalnej lub hybrydowej, jednak niektórzy pracodawcy celowo rezygnują z takiego rozwiązania, stawiając wyłącznie na pracę stacjonarną. Wszystko dlatego, że zdalny model ma nie tylko zalety, ale i wady. Podstawową jest konieczność samodzielnego zorganizowania czasu pracy. Nie wszyscy potrafią zasiąść do komputera wtedy, kiedy to konieczne. Ponadto pracując zdalnie, możemy zatracić tak zwany work-life balance. Często bowiem wykonujemy obowiązki po godzinach, gdyż ostatecznie cały czas mamy dostęp do wszelkich niezbędnych narzędzi. Wadą pracy zdalnej jest również konieczność znalezienia spokojnego miejsca, w którym można pracować. Nie każdy ma taką możliwość, zwłaszcza jeśli w domu w ciągu dnia są małe dzieci, osoby starsze czy inni domownicy. Czasami łatwiej skupić się w biurze, niż w gwarnym mieszkaniu.

Praca zdalna czy stacjonarna – co wybrać?

Praca zdalna z pewnością nie sprawdzi się w przypadku osób, które lubią kontakty z ludźmi i chętnie rozwiązują problemy w grupie, w czasie spotkań całego zespołu. Ponadto nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla tych, którym w domu ciężko się skupić na obowiązkach. Pracodawcy coraz częściej proponują hybrydowy model pracy (wystarczy spojrzeć na oferty, gdy zastanawiamy się jak znaleźć pracę w Białymstoku?), który sprowadza się do tego, że w pewne dni pracownik pracuje zdalnie, w inne natomiast stacjonarnie. Jest on jednak pewnym ograniczeniem, gdyż nie pozwala podejmować współpracy na tak elastycznych warunkach, jak ma to miejsce w przypadku pracy całkowicie zdalnej. Wybierając model pracy dla siebie, warto zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Trzeba również ocenić, czy w domu będziemy mieć odpowiednie warunki do tego, aby wykonywać obowiązki w wybranym wymiarze etatu. Dopiero później możemy podejmować decyzję, czy pracować stacjonarnie, czy zdalnie.

 

Red. OKO

Artykuł partnera

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy