Nowe drogi w gminie Suraż

Ulice: Szkolna, Zagumienna i Graniczna w Surażu oraz droga w Końcowiźnie zostały gruntownie wyremontowane dzięki rządowemu dofinansowaniu

W czwartek (14.09) władze Gminy Suraż oficjalnie oddały inwestycje do użytku.

– Są ogromne środki na inwestycje, których realizatorami są samorządy. Dzisiaj spotykamy się w Gminie Suraż, gdzie ponad 6 mln zł zostało w krótkim czasie przeznaczonych na inwestycje drogowe. Źródłem był przede wszystkim Program Inwestycji Strategicznych, ale i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Te drogi pewnie by nie powstały, gdyby nie te środki zewnętrzne, tym bardziej, że dofinansowania są bardzo wysokie, sięgają często 80% wartości zadania – mówił wojewoda podlaski.

Gmina Suraż w mieście przebudowała:

1. ulicę Szkolną i Zagumienną – w sumie odcinek o długości 600 metrów. Dofinansowanie: ponad 2,6 mln zł, w tym:

✔️z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – ponad 314 tys. zł,

✔️z Funduszu Inwestycji Lokalnych – ponad 437 tys. zł,

✔️z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – prawie 1,9 mln zł.

2. ulicę Graniczną – odcinek o długości 970 metrów. Dofinansowanie: ponad 1,6 mln zł, w tym:

✔️z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – ponad 165 tys. zł,

✔️z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład – prawie 1,5 mln zł.

– Mieszkańcy posesji znajdujących się przy tych ulicach, od wielu lat oczekiwali remontu, jednak budżet Gminy był zbyt niski, żeby tego dokonać ze środków własnych. Zmodernizowane drogi zwiększyły również bezpieczeństwo uczniów Szkoły, która jest w tym sąsiedztwie – podkreślał burmistrz Suraża Henryk Łapiński.

Gmina we współpracy z Powiatem Białostockim wyremontowała także drogę w miejscowości Końcowizna. To odcinek o długości 600 metrów, na który otrzymała dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład w wysokości ponad 1,2 mln zł.

– Musimy dbać nie tylko o duże miasta i miejscowości, ale i tereny rolnicze. Robić wszystko, by mieszkańców w powiecie białostockim przybywało. A kluczem do tego jest poprawa ich warunków życia. Od tego właśnie jesteśmy – mówił starosta białostocki Jan Perkowski.

Do Gminy Suraż rządowe środki płyną nie tylko na drogi. Jak wspomniał burmistrz, trwa modernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego oraz stacji uzdatniania wody w ramach programu Polski Ład czy instalacja monitoringu ulicznego z rządowego programu „Razem Bezpieczniej”.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy