Umowa na południową obwodnicę Bielską Podlaskiego podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę 3-kilometrowego fragmentu południowej obwodnicy Bielska Podlaskiego w ciągu drogi krajowej nr 66. Wykonawcą prac będzie konsorcjum trzech firm – Unibep, Budrex i Value Engineering, które zrealizuje zadanie za 77,73 mln zł.

 

Południowa obwodnica Bielska Podlaskiego ma wyprowadzić z miasta ruch na osi wschód – zachód. Składa się z dwóch 3-kilometrowych fragmentów DK66. Pierwszy z nich ma powstać w ramach budowy S19 na odcinku Haćki – Bielsk Podlaski. Drugi to oddzielne zadanie, na które właśnie dzisiaj podpisaliśmy umowę.

Gotowa za trzy lata

Wykonawca zobowiązał się do zakończenia inwestycji w terminie 32 miesięcy od zawarcia umowy. Do czasu przeznaczonego na roboty budowlane nie będą wliczane okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) konsorcjum planuje złożyć w I kwartale 2023 roku. Realizacja zadania to już latach 2023-2025.

Co powstanie w ramach inwestycji

Odcinek zostanie zrealizowany jako droga jednojezdniowa (przekrój 1×2) o nawierzchni bitumicznej. Położony będzie między istniejącą DK19 (wylot z Bielska Podlaskiego w stronę Siemiatycz) a DK66 (wylot w kierunku przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach). W obu tych miejscach powstaną ronda.
W ramach zadania wybudowany zostanie również wiadukt nad torami kolejowymi, most nad rzeką Białą wraz z przejściem dla zwierząt oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest też ciąg pieszo-rowerowy

Od zachodu S19

Południowa obwodnica Bielska Podlaskiego łączyć się będzie na zachód od miasta z dwujezdniową drogą ekspresową S19 Białystok – Lublin – Barwinek (granica ze Słowacją). Po „esce” odbywać się będzie ruch tranzytowy na osi północ-południe, który tym samym również ominie miasto. Dla Bielska Podlaskiego kluczowe są dwa odcinki S19: Haćki – Bielsk Podlaski Zachód (9 km) oraz Bielsk Podlaski Zachód – Boćki (12,19 km), które mają być gotowe również w 2025 roku.

 

Red. OKO

Fot. GDKiA

GDKiA

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy