1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Już 1 kwietnia zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Spisem objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą. 

– Wszyscy mieszkańcy naszego kraju będą musieli się spisać – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Z powodu pandemii spis przebiegać będzie przede wszystkim elektronicznie.

– Ten spis będzie odbywać się w trudnym czasie, bo czasie pandemii, stąd nastawienie na to, by każdy z nas sam spisał się elektronicznie, ale będzie też możliwość spisu przez telefon, a w ostateczności, jeśli sytuacja na to pozwoli odwiedzi nas rachmistrz – mówi Bohdan Paszkowski. – Spis będzie obejmować wiele zagadnień związanych ze statusem obywatelskim, z kwestiami dot. wykształcenia, zawodu, obywatelstwa, narodowości, wyznania. Szereg pytań dotyczyć będzie  również kwestii mieszkaniowych, powierzchni mieszkań, dostępności statusu domowników. Ma być to taka akcja, która da bardzo szeroki obraz społeczeństwa – dodaje wojewoda.

 

ZOBACZ RELACJĘ: Konferencja prasowa ws. Spisu Powszechnego 2021 ✍️

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat.

Spis rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca. Jednak, jak poinformowała na konferencji prasowej (17.03) dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk, trwają prace, by termin ten wydłużyć do 30 września.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Jego wyniki stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

– Jest to bardzo ważne badanie. Można powiedzieć, że najważniejsze badanie demograficzne, które dostarcza informacji o liczbie ludności, o jej strukturze według rozmaitych cech, a także o rozkładzie przestrzennym – mówi dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk. – Wyniki spisu są wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach, na wszystkich szczeblach władzy, zarówno na ogólnokrajowym szczeblu, jak i wojewódzkim, na szczeblu gmin do podejmowania bardzo ważnych decyzji dot. gospodarki i społeczeństwa.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

Spis dotyczy wszystkich, i spisać musimy się wszyscy.

Aby to zrobić należy wejść na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. Jeżeli nie możesz tego zrobić we własnym zakresie, odwiedź najbliższy urząd gminy. Na czas trwania spisu urzędy gmin przygotowały specjalne miejsca, gdzie wykonasz samospis.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego?

Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy. Tak stanowi ustawa spisowa.

Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej

Nie obawiaj się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

spis.gov.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy