Białystok. Rolnicy z AGROunii protestowali pod Urzędem Wojewódzkim

Białystok. Rolnicy z AGROunii protestowali pod Urzędem Wojewódzkim

Podlascy rolnicy ze stowarzyszenia Agrounia w ramach akcji protestacyjnej wysypali obornik pod budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. 40 działaczy AgroUnii przywiozło ze sobą też ziemniaki, jajka i wypchanego dzika.

Na rozmowy do rolników wyszedł Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski, który jest przedstawicielem rządu w terenie.

Wśród protestujących prym wiedli Dariusz Ciochanowski i Marcin Szarejko.

Główne powody niezadowolenia gospodarzy to sytuacja na rynku trzody chlewnej związana z Afrykańskim Pomorem Świń, niskie ceny skupu żywca wieprzowego i innych produktów pochodzących od rolników.

Panie wojewodo nie może być tak, że moja chlewnia jest pusta od 2017 roku a tuczniki jadą z Danii i Niemiec. Prosimy niech Pan zadzwoni do ministra Pudy, ministra środowiska.  Niech Pan załatwi tę sprawę- apelował Dariusz Ciochanowski.

My cały czas walczymy z tym ASF-em i efekty są. Mam nadzieję, że te sprawy uda się załatwić w Sejmie i w Unii Europejskiej.Strefy są uwalniane. Nie mamy przypadków ASF wśród zwierząt, ale wciąż mamy wśród dzików. Jest odstrzał sanitarny 4 tysiące dzików. Staramy się być bliżej ludzi – tłumaczył wojewoda podlaski.

Rolnicy domagali się także rewizji decyzji o dzierżawie łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Uważają, że to rolnicy z regionu powinni je dzierżawić a nie spółki z Warszawy czy z Krakowa.

My chcemy rozmawiać z ministrem sprawiedliwości i przedstawicielami ministra środowiska, nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego, chodzi o przetargi na dzierżawę łąk- domagali się rolnicy.

Artur Wiatr nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego

Rolnicy domagali się kontroli w BPN.

Zalane łąki nad Biebrzą. Rolnicy walczą o swoje- film

Wojewoda Bohdan Paszkowski zaprosił rolników na dalsze rozmowy.

To kolejny z serii protestów rolników, które wybuchły po zapowiedziach rządu, że zmieni ustawę o ochronie zwierząt.

Protest rolników pod domem posła-film

AGROunia określa się jako oddolny ruch rolników tworzący wspólnotę konsumentów i rolników. Za swój oficjalny cel stawia zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego państwa.

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Dariusz Ciochanowski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy