Blisko 2 mln zł w nowej edycji programu Senior Plus w Podlaskiem

Znamy wyniki nowej edycji rządowego programu Senior Plus w województwie podlaskim

2 mln zł trafi do 24 placówek z naszego regionu. Powstaną trzy nowe kluby i domy seniora, a 21 samorządów otrzyma dotacje na ich funkcjonowanie.

W gminie Turośń Kościelna wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski (24.05) podsumował dotychczasowe funkcjonowanie rządowej inicjatywy oraz podpisał umowy z jej beneficjentami.

– Cieszymy się, że otrzymujemy dofinansowane ok. 2 mln zł na utworzenie trzech nowych klubów seniora i 21 jednostek samorządu terytorialnego będzie miało dodatkowe środki na utrzymanie dotychczasowych miejsc opieki – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Budżet krajowy programu Senior Plus edycja 2023 to 60 mln zł.

Jest to program wieloletni, którego perspektywa sięga 2025 roku. Podlaskie samorządy w ramach programu Wieloletniego Senior Plus w 2023 r. otrzymały łącznie dotację w wysokości 1,8 mln zł, z czego ok. 530 tys. zł na utworzenie placówek, a 1,45 mln zł na ich funkcjonowanie.

– Rząd wspiera różne formy aktywności społecznej a polityka senioralna ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest tworzenie domów i klubów seniora. Dzisiaj jesteśmy w gminie wiejskiej, ale z rządowego programu Senior Plus korzystają też gminy miejskie, małe miasteczka i duże miasta jak Białystok, Łomża czy Suwałki – zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski zauważył, że gminy Szczuczyn i Kobylin Borzymy dotychczas nie posiadały tego typu przestrzeni przyjaznej osobom starszym.

– W społeczeństwie mamy coraz więcej osób 60+ chętnych do aktywności w ośrodkach wiejskich i miejskich, a kluby seniora wychodzą naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności i uczestniczą w wydarzeniach gminy, powiatu, województwa. To bardzo ważne miejsca, gdzie seniorzy mogą się spotkać, rozwinąć swoje talenty i działalność w różnych formułach, przy klubach działają Koła Gospodyń Wiejskich inne organizacje – mówił wojewoda podlaski.

Senior Plus w Podlaskiem w latach 2015-2022: Blisko 13 mln zł na 1200 miejsc opieki

W ostatnich latach w Podlaskiem, dzięki rządowemu wsparciu kwotą ok. 13 mln zł, w ponad 40 gminach i powiatach powstało 60 klubów i dziennych domów seniora, gdzie znajduje się 1200 miejsc opieki.

Najwięcej placówek z rządowym dofinansowaniem powstała w gminach Siemiatycze (5 klubów i 55 miejsc opieki), Ciechanowiec (3 kluby, 60 miejsc opieki) oraz Mielnik (3 kluby, 30 miejsc opieki). Gminy o największej łącznej sumie uzyskanych dotacji to Łapy (1,3 mln zł), Siemiatycze (960 tys. zł) oraz rekordzista – miasto Łomża (ok. 1,7 mln zł).

Gminy, które utworzyły (lub tworzą) najwięcej miejsc w placówkach: miasto Łomża: 111 miejsc, gmina Czyżew: 75 miejsc, gmina Łapy: 70 miejsc.

Celem strategicznym Programu jest wsparcie seniorów (nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+), poprzez dofinansowanie działań jednostek samorządu terytorialnego szczebla  gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów i Klubów Senior Plus oraz poprzez wsparcie funkcjonowania już istniejących placówek utworzonych w ramach inicjatywy, gdzie seniorzy korzystają m.in. z oferty kulturalnej, rekreacyjnej i edukacyjnej.

Jednostki samorządu terytorialnego, mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji na: moduł 1 – jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie i moduł 2 – zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia.

 

Senior Plus 2023: Wykaz podlaskich samorządów i kwot dofinansowania

Red. M.L

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy