Cerkiew w Supraślu dołączyła do listy polskich Pomników Historii

Cerkiew w Supraślu dołączyła do listy polskich Pomników Historii

Rozporządzenia uznające dziewięć nowych zabytkowych obiektów (3.02) w Pałacu Prezydenckim wręczył prezydent Andrzej Duda.

To dla mnie zawsze radosna i bardzo ważna uroczystość, bo w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna i jej związek z teraźniejszością mają istotne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, które są niezwykle istotne – podkreślił Andrzej Duda.

 

 

Prezydent zwrócił uwagę, że wobec ponad tysiącletniej historii Polska ma relatywnie niewiele zabytków.

Wiele wojen, które przetoczyły się przez nasze ziemie w sposób straszliwy zniszczyło substancję dorobku, który powstawał tu przez cały okres istnienia Rzeczypospolitej Polskiej w szerokim tego słowa znaczeniu; nie zawsze wtedy, kiedy w sensie politycznym była ona na mapie – mówił Andrzej Duda.

Pielęgnowanie pereł, które ocalały, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji – zaznaczył prezydent RP.

Nowe obiekty na liście Pomników Historii:

1) Jabłeczna– prawosławny klasztor św. Onufrego

2) Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta

3) Małujowice – kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła

4) Opatów – zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa

5) Radom – zespół klasztorny Bernardynów

6) Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju

7) Tum – zespół archikolegiaty pw. NMP i św. Aleksego

8) Warszawa – gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego

9) Supraśl – klasztor Męski Zwiastowania NMP

 

To jeden z najstarszych wciąż funkcjonujących ośrodków monastycznych Kościoła prawosławnego w Polsce. Pochodzące z różnych okresów historycznych budynki obrazują wielowiekowe trwanie Kościoła prawosławnego oraz greckokatolickiego w historii pogranicza Korony i Litwy. Znajdowała się tu cenna biblioteka i słynna oficyna supraska, w której – obok ksiąg liturgicznych – drukowano wybitne dzieła Oświecenia. Odbudowa zburzonej podczas II wojny światowej cerkwi pozwoliła na przywrócenie kompleksowi pierwotnego kontekstu historycznego.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce

Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej.

Prezydent RP może uznać za Pomnik Historii zabytek nieruchomy wpisany do rejestru lub park kulturowy o szczególnej wartości dla kultury; w wydanym rozporządzeniu określa także jego granice.

Red. M.L.

Fot. ML/Podlaskie24.pl / UMWP

Kancelaria Prezydenta RP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy