Enea Ciepło rozpoczęła sezon grzewczy w Białymstoku

Ponad 90 % ciepła z wysokosprawnej kogeneracji i OZE. Enea Ciepło rozpoczęła sezon grzewczy w Białymstoku

20 września Enea Ciepło rozpoczęła oficjalnie sezon grzewczy 2021/2022. Białostocka spółka z Grupy Enea jako jedna z niewielu spółek w Polsce posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym wytwarzanie energii cieplnej w ponad 90 % pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji i OZE. Instalacje spółki pracują już w tzw. trybie dostaw zimowych, a wykonane w sezonie letnim liczne modernizacje sieci przyczynią się do oszczędności ciepła i niezawodności dostaw.

Enea Ciepło jest w pełni przygotowana do zapewnienia dostaw ciepła do ponad 230 tys. mieszkańców Białegostoku i pobliskiego Kleosina. W sezonie grzewczym spółka będzie ogrzewała ponad 3 880 budynków. Wśród nich przeszło 2,7 tys. są to budynki mieszkalne i mieszkalno-usługowe, ich znaczna część należy do 14 białostockich spółdzielni mieszkaniowych. Ponad 240 to budynki użyteczności publicznej takie jak szpitale, przychodnie, szkoły i przedszkola. Enea Ciepło ogrzewa również białostockie dworce, stadiony, hospicja, domy kultury, a także obiekty handlowe.

Łączna kubatura budynków ogrzewanych przez Eneę Ciepło przekroczy 41 550 tys. m³. Ogrzewana z sieci powierzchnia mieszkalna to ponad 5 850 tys. m2, a powierzchnię ogrzewaną użytkową szacuje się na ponad 2 870 tys. m2.

Do końca sierpnia 2021 r. Enea Ciepło przebudowała prawie 3,4 km wyeksploatowanych sieci kanałowych starszej generacji na sieci preizolowane

W tym czasie wykonanych zostało również ok. 2,1 km zupełnie nowych sieci ciepłowniczych, również w technologii preizolowanej co znacznie poprawia efektywność przesyłu ciepła i ogranicza straty.

– Zależy nam, by z każdym rokiem wzrastała jakość usług dostaw ciepła dla naszych odbiorców. Dlatego też, wiosną i latem modernizowaliśmy infrastrukturę ciepłowniczą, były to głównie modernizacje sieci i węzłów ciepłowniczych – powiedział Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.

– Inwestycje realizowane przez Eneę Ciepło przekładają się na wzrost efektywność energetycznej dostawy ciepła, spadek straty ciepła na przesyle i zużycie energii elektrycznej przez infrastrukturę ciepłowniczą. A to z kolei wpływa na ograniczenie emisji i ograniczenie kosztów. Dołożymy wszelkich starań, żeby sezon grzewczy przebiegał spokojnie i bez zakłóceń – dodał Cezary Ołdakowski, prezes Enei Ciepło.

Do połowy września 2021 r. powstało 12 nowych węzłów ciepłowniczych, kolejnych 37 węzłów zmodernizowano

Dodatkowo kontynuowano ich telemetryzację, czyli zdalne zbieranie danych, które ułatwia i usprawnia proces zarządzania siecią. Do końca tego roku łączne nakłady inwestycyjne w Enei Ciepło wyniosą ok. 52 mln zł.

W Białymstoku funkcjonują dwa systemy dostawy energii cieplnej. Pierwszym z nich jest system sieci, w której nośnikiem ciepła jest woda (sieci wodne), w drugim systemie nośnikiem jest para (sieci parowe). Długość sieci wodnej przekracza 292 km, a parowej 14 km. Moc zamówiona na ten sezon przez odbiorców ciepła w wodzie będzie wyniosła około 690 MW, a moc zamówiona przez odbiorców ciepła w parze powyżej 24 MW.

Białostocka spółka z Grupy Enea zabezpiecza aż 75% zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Białegostoku

Pozostałe 25% pokrywanych jest z innych źródeł energii cieplnej np. z gazu czy z prądu. Enea Ciepło posiada efektywny energetycznie system ciepłowniczy, w którym powyżej 90% stanowi ciepło z wysokosprawnej kogeneracji i OZE, przy czym udział ciepła z OZE stanowi około 50 %.

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

Enea Ciepło

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy