Grabowo k. Augustowa. Bocianie gniazdo zniknęło. Zaniepokojeni mieszkańcy proszą o interwencję

O interwencję w sprawie bocianiego gniazda, które nagle zniknęło poprosił nas mieszkaniec i sołtys wsi Grabowo koło Augustowa.

Chciałbym prosić waszą redakcję o interwencję w sprawie jaka miała miejsce w naszej miejscowości Grabowo gm. Augustów. Tydzień temu zakład energetyczny Suwałki zdemontował że słupa energetycznego jedyne gniazdo bocianie w naszej miejscowości, które nie stwarzało żadnego zagrożenia.

Jesteśmy zbulwersowani jako mieszkańcy tym bardziej że jest ustawa i wręcz obowiązek aby takie gniazdo bocianie przenieść na najbliższy słup, bardzo prosimy o natychmiastowa pomoc bo zbliża się wielkimi krokami wiosna i bociany już wracają w nasze strony – pisze Jerzy Galicki sołtys Grabowa.

Sołtys przesłał też zdjęcie zdjętego gniazda:

Zapytaliśmy o usunięte gniazdo PGE Dystrybucja w Białymstoku.

Okazało się, że to według informacji energetyków to właściciel działki prosił o zdjęcie gniazda.

Bocianie gniazdo zostało usunięte przez Pogotowie Energetyczne na wniosek właściciela działki, na wjeździe której znajdował się słup elektroenergetyczny z gniazdem.

Ze względu na brak technicznej możliwości montażu platformy na słupach w bezpośrednim sąsiedztwie, konstrukcja, zgodnie z obowiązującą praktyką, została zabudowana ok. 500 m – w granicach wsi Grabowo.  

Patyki na przewodach linii sugerują, że zamierza tam się osiedlić bocian – odpowiada na interwencję Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja S.A.

PGE Dystrybucja przypomina, że od 30 lat buduje specjalne platformy na słupach dla boćków.

 

Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem – szczególnie wśród młodych osobników, które dopiero uczą się latać. Obecnie, na obszarze działania spółki zamontowanych jest około 28 tys. platform z czego blisko połowa na terenie działania białostockiego oddziału PGE Dystrybucja – dodaje Agnieszka Bajerska.

W 2022 roku było ponad tysiąc interwencji przy bocianich gniazdach, polegających miedzy innymi na ich odciążaniu.

W Oddziale Białystok – tylko w poprzednim sezonie zimowym zainstalowano ponad 200 nowych platform . Dzięki tym pracom ptaki mogą na wiosnę wrócić do Polski i zająć zabezpieczone i przygotowane dla nich gniazda– informuje Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja S.A.

Zobacz także:

 

Array

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. czytelnik z Grabowa/PGE Dystrybucja

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy