Jak dbać o zdrowie psychiczne podczas izolacji? NFZ zorganizował cykl rozmów z psychoterapeutą.

Pandemia COVID-19 to nie tylko wirus rozprzestrzeniający się z człowieka na człowieka. To również nasze czyny, zaniechania i emocje. Tych ostatnich, szczególnie skrajnych, może być dużo podczas przymusowej izolacji. Lęk, niekontrolowane emocje czy konflikty rodzinne – z takimi sytuacjami możemy mieć do czynienia. Jak sobie z nimi radzić?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała cały świat. Boimy się spotkań z ludźmi, krachu gospodarczego oraz utraty bliskich nam osób. Lęk, który nami zawładnął to tylko jeden z potencjalnych problemów dla naszej psychiki w trakcie izolacji.

Dlatego właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia  pod patronatem Telewizji Polskiej wydaje serię podcastów. To rozmowy Piotra Kościelniaka – redaktora naczelnego FOCUS – z psychoterapeutą, podczas których poruszone zostaną tematy, takie jak konflikty w rodzinie, społeczna odpowiedzialność czy techniki relaksacyjne.

„Cykl 10-minutowych podcastów zrealizowaliśmy wspólnie z Dorotą Mintą, psychoterapeutą z wieloletnim stażem, szefową fundacji StomaLife, która specjalizuje się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów i chorób przewlekłych” – zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podcasty mają za zadanie rozwiać wątpliwości, dotyczące naszego zdrowia psychicznego w tych trudnych czasach. Psychoterapeutka tłumaczy w nich jak zapobiegać pojawieniu się problemów, a jeśli te już się pojawią – to gdzie szukać pomocy.

Zostało wypuszczonych już pięć, 10-minutowych odcinków. Kolejne 5 będzie wydawanych codziennie, na kanale Youtube – Akademia NFZ.

Link do pierwszego odcinka znajduje się poniżej:

 

To nie jedyne działania, które prowadzi NFZ, aby pomóc odnaleźć się w dobie koronawirusa. 

Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, możemy dowiedzieć się, co zrobić w razie podejrzeń o zakażenie koronawirusem oraz jak zachowywać się w czasie kwarantanny.

Od 27 marca działa też specjalny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta, dla osób dzwoniących z zagranicy: (+48) 22 125 66 00.

Co jeszcze zrobić w trosce o nasze zdrowie psychiczne?

Na oficjalnej stronie rządu, również znajdziemy wiele ciekawych porad, dotyczących naszego zdrowia psychicznego.  Rząd ostrzega o nadmiarze informacji o koronawirusie, które negatywnie mogą przyczynić się do naszego stanu. Ważne jest również, aby nie czytać niewiarygodnych źródeł – tzw. Fake newsów.

Pamiętajmy, aby utrzymywać kontakt z bliskimi. Ze względu na izolację, możliwości spotkania się osobiście, są ograniczone. Z pomocą przychodzi nam technologia i możemy się spotkać z bliskimi np. Za pomocą wideokonferencji. Najpopularniejszym środkiem do tego będzie Facebook Messenger.

Musimy również pamiętać o aktywności fizycznej. Ćwiczenia zwiększają w naszym mózgu poziom endorfin i pozwalają na lepsze samopoczucie. Aktywność fizyczną należy dobrać tak, by nie narażać na zarażenie siebie i innych. Jeżeli jesteś w kwarantannie albo z innych powodów wychodzenie na zewnątrz jest niezalecane lub zabronione – ćwicz w domu. Ważnym jest również regularny sen – bez tego organizm jest narażony na dodatkowy stres i zmęczenie, które negatywnie odbiją się na naszym samopoczuciu.

Więcej informacji znajdziecie pod linkiem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/10-rad-dla-wszystkich-jak-chronic-zdrowie-psychiczne-podczas-epidemii

 

Nie zapominajmy – jeśli masz myśli samobójcze, czujesz mocne przygnębienie czy kryzys emocjonalny – Ty lub ktoś dla Ciebie bliski – nie czekaj.

Odnajdziesz pomoc u konsultantów na ogólnopolskich telefonach zaufania. Poradnie Telefoniczne udzielają pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Można dzwonić tam codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych!), w godzinach 14.00-22.00.

116 111 – Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całą dobę (24h).

22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych. Można na niego dzwonić w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17.00-20.00.

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Pixabay

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy