Nocny wybór wicemarszałka woj.podlaskiego

Podczas sesji XL sejmiku województwa podlaskiego w cieniu wojny rosyjsko-ukraińskiej wieczorem 03.03.2022 roku radni postanowili wybrać wicemarszałka. Został nim Sebastian Łukaszewicz. Oddano 29 głosów. Za głosowało 15  przeciw 14.

Wybór nie był konieczny. Pełniącym obowiązki wicemarszałka był poprzednio wicemarszalek Stanisław Derehajło z Porozumienia. Marszałek Artur Kosicki  i jego zwolennicy odwołali go na sesji. Jednak 15 października 2021 nie udało im się na to stanowisko powołać młodego kolegi marszałka Sebastiana Łukaszewicza.  To wicedyrektor Totalizatora Sportowego i bliski współpracownik Artura Kosickiego i Krzysztofa Jurgiela. Za jego kandydaturą w październiku głosowało tylko 13 radnych. Przeciw 16 było radnych. Powstało zamieszanie, w którym urząd marszałkowski jednak funkcjonował przez 5 miesięcy. Teraz marszałek podjął drugą próbę wyboru wicemarszałka. Spotkało się to z krytyką radnych.

 

Cała Polska żyje jednym tematem (wojny w Ukrainie –  przyp.red.) (…) Tymczasem trzy dni  po zwykłej sesji zwołuje się nadzwyczajną sesję  Dla PiS-u nie jest najważniejsze, to czym żyje cała Polska , tylko obsadzenie stołka, partyjnych synekur. Jesteśmy po to, żeby służyć mieszkańcy a nie załatwiać partyjne interesy. To wstyd i hańba – grzmiał radny PSL Cezary Cieślukowski

Pan chce wykorzystać syt geopolityczną, żeby wybrać osobę, która już raz nie została wybrana – zwrócił się do Artura Kosickiego radny Karol Pilecki z Platformy Obywatelskiej.(…) Chodzi o stołek a nie o coś co ma przynieść korzyści województwu podlaskiemu.

Kwestię Ukrainy zostawmy na bok. (…) W województwie wszystko dobrze działa. – odpowiedział marszałek Artur Kosicki.

Radni pytali także o wyrok Sebastiana Łukaszewicza, który zapadł przed sądem. Kandydat na wicemarszałka nie chciał o tym jednak mówić. Wyjaśnił, że jako obwiniony może sprawować funkcję wicemarszałka.

Wybory z problemami

Podczas głosowań radni województwa mieli problemy z internetem w Urzędzie Marszałkowskim. Na sesji nie mógł być obecny Jerzy Leszczyński z PSL. Był w izolacji z powodu COVID-19.

Udało się jednak doprowadzić do wyborów. Głosowanie na wicemarszałka było tajne.

 

Marszałek pozbędzie się wicemarszałka Derehajły i powoła kolegę?

Wicemarszałek odwołany. Zmiany w zarządzie województwa

Red. OKO

Fot. Podlaskie 24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy