Odkryj Podlaskie. Różanystok

Różanystok to niewielka wieś, należąca do gminy Dąbrowa Białostocka. Pomimo niewielkiego obszaru, jest to ważne miejsce w skali kraju – z uwagi na dorobek kulturowy. To właśnie tu znajdziemy zabytki z czasów I wojny światowej. Ponadto Sanktuarium Maryjne przyciąga tu pielgrzymów z całej Polski. Chrześcijanie pragną na własnej skórze doświadczyć zbawiennej mocy, którą emanuje obraz – wizerunek Matki Bożej Różanostockiej. Cudownym obrazem opiekują się salezjanie.

 

Czym wyróżnia się Różanystok?

Na pierwszy rzut oka jest to zwykła, mała miejscowość, przepełniona zielenią, polami i łąkami. Wszyscy się tu znają i spotykają na pogawędki przy ławeczce, czy odbywają spacery do jedynego sklepu na wsi. Jednakże, zagłębiając się w tę okolicę, doświadczymy swoistego powrotu do przeszłości. Ruiny, pozostałe po szpitalu oraz po sierocińcu dla dzieci ofiar I wojny światowej, przenoszą nas niemal sto lat do tyłu.

”Salezjanki tutaj w Różanymstoku w Polsce zakładają swój pierwszy dom” – mówi ksiądz Adam Wtulich – „I one właśnie zakładają sierociniec dla dzieci ofiar I wojny światowej. Dzisiaj ten budynek nie jest już własnością sióstr Salezjanek. Jest to własność prywatna. […] Dzisiaj jest tylko wspomnienie tego dzieła, które tam było”

 

Praca z dziećmi i młodzieżą jest jednak nadal praktykowana w Różanymstoku.

To właśnie tu znajduje się Salezjański Ośrodek Wychowawczy, którego misją jest resocjalizacja oraz niesienie pomocy trudnej młodzieży. Jak czytamy na stronie internetowej ośrodka, system wychowawczy opiera się na przekonaniach założyciela – ks. Jana Bosko. Jednakże nie da się ukryć, że Różanystok jest najbardziej znany ze względu na cudowny obraz Matki Bożej Różanostockiej. Obecnie znajduje się on w kościele pw. Ofiarowania NMP, który to wpisany jest do rejestru zabytków.

Dowiedz się więcej z naszego filmu:

Jaka jest historia kultu Matki Bożej Różanostockiej?

Otóż wszystko rozpoczęło się w roku 1652, kiedy to Szczęsny i Eufrozyna Tyszkiewiczowie przywieźli do swej rezydencji w Krzywym Stoku, namalowany w Grodnie obraz Matki Bożej. 21 listopada 1658. roku zgromadzeni przed obrazem Matki Bożej chrześcijanie byli świadkami samoistnego zapalenia lampy. Cud zdarzył się również podczas przenosin obrazu z sypialni Tyszkiewiczów. Wówczas wszyscy zebrani poczuli woń świeżych kwiatów, a ozdabiające obraz osuszone wianki nabrały świeżości. 21 listopada 1662 roku obraz został poświęcony.

”Jeżeli chodzi o obraz Matki Bożej Różanostockiej, to pojawia się pewien problem, dlatego, że obraz, który w tej chwili jest czczony w Różanymstoku, wizerunek Matki Bożej Różanostockiej, nie jest tym pierwszym obrazem” – tłumaczy ksiądz Adam Wtulich – „Dlatego, że ten pierwszy z domu Tyszkiewiczów w 1915. roku został wywieziony przez mniszki prawosławne do Rosji. Do Różanegostoku już nigdy nie powrócił. Ale kilka lat po tym wydarzeniu, w 1929. roku zostaje wprowadzony do kultu nowy obraz Matki Bożej – ten, który dzisiaj jest łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Różanostockiej”

 

Różanystok jest więc ważnym miejscem na mapie Podlasia. Nie tylko ze względu na duże znaczenie dla wyznawców religii chrześcijańskiej, ale także z powodu licznych zabytków. Przyjeżdżając tu, doświadczymy powrotu do przeszłości. Na własne oczy zobaczymy budynki, które pełniły istotną rolę za czasów I wojny światowej. Zdecydowanie warto odwiedzić tę wieś i przekonać się na własnej skórze o jej wyjątkowości.

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy