Po spotkaniu w Bielmleku. Prezes prosi o dwa tygodnie cierpliwości


Po spotkaniu w Bielmleku. Prezes prosi o dwa tygodnie cierpliwości

Wczoraj o 19.00 w mleczarni Bielmlek ponad 300 rolników spotkało się z prezesem tej spółdzielni Tadeuszem Romańczukiem. To było pierwsze spotkanie spółdzielców z prezesem od ponad 2 tygodni. Pod koniec lipca przez dwa dni rolnicy oczekiwali na rozmowy z prezesem przed siedzibą Bielmleku, ale bezskutecznie.

31.07 złożyli wniosek o Nadzwyczajne Walne Zebranie Spółdzielców. Wśród punktów przewidzianych w obradach jest odwołanie prezesa i rady nadzorczej.

Już na początku spotkania prezes zapewnił dostawców, że ma gwarancje finansowe, które zapewnią pieniądze na wypłaty i wypłaty za mleko. Prosił jeszcze o dwa tygodnie cierpliwości. Oświadczył, że nie ma podstaw, by ogłosić upadłość spółdzielni i że tego nie zrobi.

,,Myślę, że może wypłaty będą. Postarają się przed wyborami. Mnie spółdzielnia jest winna 10 tysięcy. Gorzej z udziałami. To było bezprawne.”– martwi się Jan Ostrowski z Czarnej Wsi.

,,Odpowiadamy wszyscy do kwoty 100 tysięcy. Myśmy nic o tym nie wiedzieli do 03.06 tego roku.„- złości się Leon Antoniuk rolnik z Komitetu Protestacyjnego Rolników.

Udziałowcy zarzucali prezesowi wiele nieprawidłowości w zarządzaniu Bielmlekiem. Podczas spotkania wciąż domagali się też  dymisji prezesa i Rady Nadzorczej.

Tadeusz Romańczuk obiecał rolnikom, że w ciagu dwóch tygodni zwoła Nadzwyczajne Walne Zebranie Spółdzielców.

,,Jest rozwiązanie tej sytuacji. Trzeba usiąść z normalnymi ludźmi, porozmawiać  i skupić się na wypracowaniu wyjścia z tej sytuacji, ale nie z tym prezesem i zarządem”– uważa rolnik i dostawca mleka Jan Ostrowski

,,Prezes ma ustalić datę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków. Jeżeli nie zwoła to w ciągu 6 tygodni, to  zwoła ktoś inny. Odczekamy jeszcze te dwa tygodnie”- mówi Leon Antoniuk

Długi i brak wypłaty za mleko

Dług spółdzielni mleczarskiej z Bielska Podlaskiego  jest szacowany na 250 milionów a suma zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek to około 140 milionów złotych. Od kilku tygodni rolnicy rezygnują z dostarczania mleka do tej spółdzielni, po tym jak nie dostali pieniędzy za dostarczone w czerwcu mleko. Zamiast tego dostali sms-y , że muszą poczekać na pieniądze. Termin wypłaty za mleko w lipcu mija 20 sierpnia.

 

Czytaj także:

Coraz gorsza sytuacja w Bielmleku

Prezes od 1998

Tadeusz Romańczuk jest prezesem od  1998  roku . W tym roku objął stanowisko prezesa zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Rok później w 1999 został prezesem zarządu spółki z o.o. „Mlekovita”

Potem przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości .W 2015 roku kandydował do Senatu z ramienia PiS w okręgu numer 6. Został wybrany na senatora, zdobywając 39 607 głosów (54,63%).

W sierpniu 2018 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którym pozostawał do 24 lipca 2019 (odwołano go po złożeniu dymisji). Następnie powrócił do zarządzania spółdzielnią Bielmlek. Na czas  pełnienia funkcji ministra prezesem spółdzielni została córka senatora Paulina Zdrojkowska.


Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Tadeusz  Romańczuk nie będzie już kandydatem PiS w wyborach ani do sejmu ani do senatu.

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Podlaskie24.pl/ minrol.gov.pl

Wikipedia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy