Powiat siemiatycki. W Czartajewie rozpoczyna funkcjonowanie batalion czołgów

W Czartajewie rozpoczyna funkcjonowanie batalion czołgów

12 listopada br. w Czartajewie, szef MON uczestniczył w rozpoczęciu funkcjonowania nowej jednostki wojskowej i spotkał się z żołnierzami nowo formowanej 1 Dywizji Piechoty Legionów.

 

„Z satysfakcją możemy powiedzieć, że kolejna jednostka na wschodzie naszego kraju została uruchomiona, kolejna jednostka Wojska Polskiego. Tu w powiecie siemiatyckim będzie, już jest w zasadzie, bo od dziś rozpoczęliśmy funkcjonowanie, batalion czołgów, który będzie wchodził w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów, tej podlaskiej dywizji, której zadaniem jest odstraszanie agresora i zapewnienie bezpieczeństwa, jeżeli spojrzymy na kierunki ataku ze wschodu” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

 

„Spójrzcie państwo jaka jest różnica pomiędzy tym, co działo się przed 2015 r. kiedy to wschód naszego kraju podlegał likwidacji jednostek wojskowych, a tym co dzieje się teraz od kilku lat. Budujemy nowe jednostki wojskowe, uruchamiamy jednostki wojskowe. Powołujemy do wojska młodych ochotników, młodych ludzi, którzy chcą swoją przyszłość wiązać z Wojskiem Polskim. Wyposażamy te jednostki w nowoczesną broń” – zaznaczył podczas spotkania z żołnierzami minister M. Błaszczak.

W Siemiatyczach (Czartajewie) powstaje nowa jednostka wojskowa (brygada pancerna) nowo formowanej dywizji Wojska Polskiego (1 Dywizji Piechoty Legionów). Brygada Pancerna przeznaczona będzie do prowadzenia działań bojowych w składzie dywizji lub samodzielnie, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Utworzenie tej brygady znacząco wzmocni potencjał bojowy sił zbrojnych na kierunku kluczowym dla obrony tzw. rejonu „Biebrzańskiego”. To obszar szczególnie ważny dla systemu obrony i spójności terytorialnej w północno-wschodniej Polsce.

„Mamy świadomość zagrożeń. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że władcy Kremla rozpętali wojnę dlatego, że chcą odbudować imperium rosyjskie. To zawsze było groźne dla narodów, które zamieszkiwały w sąsiedztwie. W związku z tym, żeby niedopuścić do zaatakowania naszej Ojczyzny wzmacniamy Wojsko Polskie, powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe. Ten batalion czołgów tu w Siemiatyczach będzie wyposażony w czołgi K2. To są nowoczesne czołgi, które zostały zaprojektowane w XXI wieku” – mówił szef MON.

„Jednostki wojskowe, które są tworzone w ramach 1 Dywizji Piechoty Legionów będę wyposażone w nowoczesne uzbrojenie” – zaznaczył minister.

W Czartajewie funkcjonuje już obozowisko kontenerowe z niezbędną infrastrukturą socjalno-bytową, w kolejnych latach planowana jest rozbudowa infrastruktury stałej. W pierwszej fazie tworzenia jednostki będzie tu stacjonowało ponad stu żołnierzy, docelowo – kilkuset na stałe. Jednostka będzie dysponowała nowoczesnym sprzętem zakupionym dla Polski w ostatnich latach – czołgami K2, moździerzami Rak, systemami Poprad.

Dziękuję za wzorową współpracę z samorządem lokalnym. To spowodowało, że tak szybko mogliśmy stworzyć tą jednostkę. Zależy nam na czasie. Jednostka w Czartajewie jest potrzebna, aby odstraszyć agresora, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie” – mówił podczas otwarcia jednostki minister M. Blaszczak.

„Zwracam się z apelem do mieszkańców powiatu siemiatyckiego, żebyście państwo wstępowali do Wojska Polskiego. Już jutro rozpocznie się ostatnia edycja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 8315 ochotników zgłosiło się do służby w Wojsku Polskim. Utrzymajmy taki poziom zgłoszeń, a potem taki poziom rozwoju Wojska Polskiego, liczebnego  rozwoju. To jest niesamowicie istotne dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny” – podkreślił szef resortu obrony.

 

Red. OKO

Fot. MON

Ministerstwo Obrony Narodowej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy