Prezydent Białegostoku wręczył honorowe odznaczenia za zasługi dla miasta 

Prezydent Białegostoku po raz pierwszy wręczył honorowe odznaczenia za zasługi dla miasta 

Dziesięć osób i jedno miasto otrzymało (25 czerwca) Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Zostało ono wręczone przez Tadeusza Truskolaskiego po raz pierwszy w historii Białegostoku. Nagrodzeni odebrali je podczas wieczornego koncertu z okazji Dni Miasta.

Laureatami wyróżnienia są zasłużeni dla społeczności Białegostoku społecznicy, przedsiębiorcy, a także osoby w sposób szczególny promujące nasze miasto. Wszyscy oni odebrali z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego wybite na tę okazję medale.

– Są to specjalne i wyjątkowe podziękowania za działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania. A wyróżnieni to ci, którzy zapisują się w sposób nadzwyczajny w jego historii – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Bez nich i bez instytucji, którymi kierują, Białystok z pewnością byłby uboższy.

Za nieprzeciętny talent, kunszt i dorobek artystyczny, który stanowi o sile białostockiego teatru i kultury, medal otrzymał Ryszard Doliński, aktor Białostockiego Teatru Lalek. Za wielkie zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19 i nieocenioną pomoc mieszkańcom Białegostoku okazaną w najtrudniejszym czasie we współczesnych dziejach miasta został  nagrodzony prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wśród zasłużonych znalazł się także Janusz Antoni Kazberuk, właściciel marki „Leśne Skarby”, przedsiębiorca i społecznik, który został doceniony za działania na rzecz zwiększania społecznej roli przedsiębiorców oraz akcje zachęcające i inspirujące do rozwoju przedsiębiorczości, a także promocję Białegostoku w kraju i za granicą. Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, zyskał uznanie za stworzenie białostockiej społeczności biegaczy, „biegową” promocję naszego miasta w Polsce oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia.

Medale „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” trafiły także do osób, których wrażliwość i działalność społeczna ma ogromne znaczenie dla tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. To Michał Gaweł, prezes Fundacji Dialog i Daria Szydłowska, prezes Fundacji Polza. Otrzymali je za ogromne zaangażowanie w pomoc Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Białymstoku, a także wsparcie działań Miasta w tym zakresie.

Wielkie słowa podziękowania za wsparcie, w tym finansowe, Miasta Białystok w działaniach na rzecz pomocy uchodźcom popłynęły także do amerykańskiego miasta Hoboken. Jego mieszkańcy zebrali niemal 40 tys. dolarów, dzięki którym schronienie znalazło już ponad 120 osób z Ukrainy.

Za natychmiastową pomoc i wsparcie działań Miasta na rzecz Ukrainy oraz uchodźców przebywających w Białymstoku nagrodę otrzymało także czterech przedsiębiorców. To Łukasz Kierus – prezes spółki GLOSEL, Janusz Kulesza – prezes PSS „Społem” w Białymstoku, Krzysztof Pakuła – prezes Grupy Chorten oraz Piotr Andrzej Sosnowski – prezes SMP Group Europe.

Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” zostało ustanowione w styczniu 2022 r. Przyznawane będzie co roku osobom, instytucjom bądź organizacjom w szczególny sposób zasłużonym dla Białegostoku.

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy