Rzeka Supraśl zanieczyszczona? Sanepid ostrzega mieszkańców

Sanepid wydał zalecenia sanitarne dotyczące samorządów, przez które płynie rzeka. Chodzi o gminy Wasilków, Choroszcz, Supraśl, Michałowo, Gródek i Dobrzyniewo Duże.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w związku z uzyskaniem informacji o pogorszeniu się jakości wody pod względem mikrobiologicznym rzeki Supraśl, z uwagi na obecność dużej ilości liczby Enterokoków, co może świadczyć o zanieczyszczeniu/skażeniu rzeki, należy wzmocnić nadzór nad jakością wody w studniach przydomowych w promilu ok. 1 km od koryta rzeki Supraśl.

Mieszkańcy, którzy korzystają z własnych studni – położonych w promieniu około kilometra od koryta rzeki – nie powinni pić z nich wody, gdy jej jakość budzi wątpliwości. Sanepid zaleca także przebadanie jej na obecność mikroorganizmów.

Ostrzeżenie dotyczy tylko użytkowników przydomowych studni . Woda z wodociągów nadaje się do picia. Działania w sprawie możliwego zanieczyszczenia rzeki Supraśl koordynuje białostocki oddział Wód Polskich.

Zalecenia sanepidu obowiązują do czasu wydania kolejnego komunikatu. Będzie on opublikowany na stronach internetowych gmin, których dotyczy ostrzeżenie.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie 24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy