Szudziałowo. KAS zlikwidowała gigantyczną leśną bimbrownię

KAS uderzyła w proceder produkcji i dystrybucji nielegalnego alkoholu. Zlikwidowała gigantyczną leśną bimbrownię.  Obywała się tam produkcja alkoholu na wielką skalę. KAS przejęła urządzenia i półprodukty służące do jego wytwarzania. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku zabezpieczyli ponad 800 litrów bimbru i 8 tysięcy litrów tzw. zacieru. Łącznie, w tej sprawie, 5 osobom zostały przedstawione zarzuty związane z produkcją i przechowywaniem nielegalnego alkoholu.

 

 

Funkcjonariusze KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku ustalili, że w trudno dostępnym kompleksie leśnym w okolicach Szudziałowa (pow. sokólski) funkcjonuje bimbrownia. Produkowany jest tam nielegalny alkohol na wielką skalę. Mundurowi wkroczyli na jej teren. Całkowicie zaskoczyli nadzorujących produkcję alkoholu trzech mężczyzn.

 

Dwie linie służące do produkcji bimbru

 

„Na miejscu funkcjonariusze ujawnili dwie kompletne, osłonięte plandeką linie służące do produkcji bimbru. Składały się m.in. z pieców, chłodnic i zbiorników na zacier. Ponadto na terenie bimbrowni mundurowi znaleźli blisko 170 litrów świeżo wyprodukowanego alkoholu o mocy ok. 50%. Były tam również agregaty prądotwórcze, pompy oraz opał. Funkcjonariusze znaleźli także dwunastometrową studnię głębinową, kadzie zawierające łącznie 8 tys. litrów fermentującego zacieru, oraz drożdże i 7 ton mąki. Z ujawnionych półproduktów przestępcy mogliby wyprodukować kolejne ponad 8 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu” – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

 

W ramach akcji funkcjonariusze KAS przeszukali również trzy prywatne posesje. Jedną w okolicach Białegostoku oraz dwie położone w gminie Gródek, na których magazynowano i przygotowywano do dalszej dystrybucji nielegalny alkohol. Mundurowi znaleźli tam łącznie ponad 630 litrów alkoholu w butelkach i plastikowych kanistrach oraz etykiety, korki i puste butelki przygotowane do konfekcjonowania bimbru.

 

Bimbrownikom postawiono zarzuty

 

Bimbrownicy oraz właściciele posesji, na których magazynowany był zabezpieczony alkohol usłyszeli już zarzuty dotyczące jego produkcji i przechowywania. Mężczyźni za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Grożą im wysokie grzywny lub kary pozbawienia wolności do 5 lat.

Dodatkowo w kompleksie leśnym, bezpośrednio przy zlikwidowanej bimbrowni, funkcjonariusze KAS ujawnili rozlewisko odpadów powstałych po produkcji nielegalnego alkoholu o powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych. O sprawie został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Służby ochrony środowiska zbadają, czy w tym przypadku nie doszło do zanieczyszczenia terenu.

 

 

Zobacz też: Koniec bimbrowni w Krynkach, ale czy koniec bimbrownictwa?

 

 

 

 

Red. M.L.

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Podlaska KAS

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy