W Suwałkach trwa zjazd rodziny Marii Konopnickiej

W Suwałkach odbywa się zjazd rodziny Marii Konopnickiej

Wszystko z okazji 180. rocznicy urodzin najsłynniejszej suwalskiej pisarki i obchodzonego w mieście oraz całym kraju Roku Marii Konopnickiej.

Muzeum Okręgowe, które prowadzi również Muzeum Marii Konopnickiej zaprosiło do naszego miasta krewnych sławnej Suwalczanki. W wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Romanem Rynkowskim.

Do Suwałk przyjechała prawnuczka poetki Joanna Modrzejewska, praprawnuczki Elżbieta Twardowska, Monika Modrzejewska-Świgulska, prapraprawnuczka Julianna Wojtysiak, praprapraprawnuki Mateusz Lewandowski i Aleksandra Wojtysiak. Były rozmowy o poetce, jubileuszowy tort oraz prezentacja znaczka i jubileuszowej karty pocztowej wydanej z okazji 180-lecia urodzin Marii Konopnickiej oraz panel dyskusyjny „Suwałki Konopnickiej”.

Bogactwo danej społeczności lokalnej możemy mierzyć, przyjmując różne kryteria, stosując różne miary. Dwa lata temu obchodziliśmy jubileusz 300-lecia naszego miasta. Jak zawsze przy tego typu wydarzeniach było to okazja do podsumowań. Nie ulega wątpliwości, że bogactwem naszego miasta są ludzie, którzy tu przyszli na świat. Bogactwem Suwałk jest to, że urodziła się tutaj Maria Konopnicka, Alfred Wierusz Kowalski, Andrzej Wajda, Aleksandra Piłsudska i wiele innych sławnych osób. Ślady Marii Konopnickiej w naszym mieście widoczne są praktycznie na każdym kroku. Mamy ulicę Marii Konopnickiej, a ulica znajduje się przy placu Marii Konopnickiej. Mamy przedszkole jej imienia, szkołę podstawową, liceum, bibliotekę i muzeum. Dla nas to bardzo ważne, aby pamiętać o osobach urodzonych tutaj, którymi możemy się szczycić – mówił podczas spotkania Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach

Rodzice Marii Konopnickiej Józef Wasiłowski i Scholastyka z Turskich przybyli do Suwałk w 1841 roku. Józef Wasiłowski, ojciec Marii, objął wówczas posadę obrońcy prokuratorii i patrona Trybunału Cywilnego Guberni Augustowskiej. Przyjechali do Suwałk z córką Wandą, a rok później urodziła się im Maria Stanisława. W Suwałkach na świat przyszło jeszcze czworo dzieci: Jan, Laura Celina, Zofia i Jadwiga Julia. Po wyjeździe do Kalisza urodziła się ich najmłodsza córka Celina Maria. Maria spędziła w mieście nad Czarną Hańczą swoich pierwszych siedem lat życia. Rodzina Wasiłowskich dzierżawiła mieszkanie w kamienicy Zapiórkiewiczów przy ówczesnej ulicy Petersburskiej 200 (obecnie ul. T. Kościuszki 31 – Muzeum im. Marii Konopnickiej).

We wrześniu 1849 roku Wasiłowscy opuścili Suwałki i wyjechali do Kalisza. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie, pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

W poniedziałek (23 maja) z okazji 180 urodzin poetki z wieży suwalskiego Ratusza wybrzmi Rota Marii Konopnickiej

Red. M.L.

Fot. UM Suwałki

Urząd Miejski w Suwałkach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy