W Białymstoku oficjalne otwarto Centrum Psychiatrii USK i UDSK

Pierwsi pacjenci już są w Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku. W piątek (7.10) oficjalnie otwarto placówkę

ZOBACZ 🔴 Białystok. Oficjalne otwarcie Centrum Psychiatrii USK i UDSK

Stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla najmłodszych pacjentów w naszym regionie nie było od 11 lat. Teraz chorzy nie muszą jeździć do innych ośrodków w kraju.

Otwarte w piątek w Białymstoku Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych to fundamentalny krok w opiece nad dziećmi i młodzieżą w kraju – mówił obecny na otwarciu placówki minister zdrowia Adam Niedzielski.

W centrum tym działa m.in. pierwszy i jedyny w regionie całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, którego w Podlaskiem nie było od 11 lat, a region był jedynym w Polsce, w którym taki oddział nie funkcjonował. Placówka będzie też bazą kształcenia specjalistów.

– Uważam że jest to historyczna chwila, bo po ponad dekadzie braku dostępności leczenia dzieci mamy ośrodek nowoczesny (…) i nie tylko pod względem infrastruktury, ale również stanowiący bazę do tego, żeby (…) kształcić psychiatrów, specjalistyczną kadrę, której deficyty ciągle odczuwamy – mówił minister Niedzielski.

Minister podkreślał, że wieloletni brak w Podlaskiem całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży skutkował tym, że duża część pacjentów z Podlaskiego musiała być przyjmowana w innych regionach, gdzie również brakuje miejsc, są kolejki.

– Warto powiedzieć, że w ciągu ostatniego półtora roku blisko 300 dzieciaków z tego regionu było hospitalizowanych w sąsiadujących województwach. Jak patrzyliśmy na sytuację na Mazowszu, gdzie też pojawiały się problemy z dostępnością bazy, to blisko 16 średnio miesięcznie hospitalizacji to były osoby, które pochodziły z woj. podlaskiego, a według naszych szacunków ten deficyt na Mazowszu, jeżeli chodzi o łóżka psychiatryczne, wynosił ok. 20 – mówił Niedzielski.

Dodał, że likwidacja białej plamy w opiece psychiatrycznej szpitalnej w Podlaskiem oznacza rozwiązanie problemu także gdzie indziej.

– Stąd ta inwestycja jest naprawdę w systemie krajowym opieki nad dziećmi fundamentalnym krokiem mówił Niedzielski. – Uważam, że wykonujemy milowy krok jeżeli chodzi nie tylko o sytuację tutaj w regionie podlaskim, ale o sytuację psychiatrii dziecięcej w całym kraju.

Budowa i wyposażenie Centrum Psychiatrii kosztowały ok. 40 mln zł

22,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia, 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 – to środki przekazane przez marszałka województwa podlaskiego. Prawie 400 tys. zł łącznie przekazały Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku, przy których działa centrum.

Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych znajduje się w Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego 2 , w miejscu dawnego tzw. domku szwedzkiego, który kiedyś był siedzibą administracji szpitala. Budynek ma cztery kondygnacje. Jedna jest pod ziemią, a trzy użytkowe już na powierzchni. W sumie do dyspozycji jest tu 3,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami: dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II – dla dorosłych.

W części dla najmłodszych pacjentów są m.in.: dwie strefy dla dzieci do 13 roku życia i młodzieży powyżej 13 roku życia, pokój wyciszeń, sala terapeutyczna, jadalnia z salą terapii zajęciowej, sale terapii ruchowej/rehabilitacji psychiatrycznej, sala doświadczenia świata, sala integracji sensorycznej i sala gimnastyczna.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy