Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich-„Bitwy Regionów” na półmetku

„BITWA REGIONÓW” NA PÓŁMETKU

Do VI edycji „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich zgłosiło się 618 zespołów. W finale, który odbędzie się 4 września br. w Częstochowie, weźmie udział 16 zwycięskich drużyn.

Województwo podlaskie bedą reprezentowały:             

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie – Rolada z dzikiej kaczki

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Szeroka Struga” Łapy Pluśniaki – Pierogi z gęsiną

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Radziłowie – Biebrzański faszerowany szczupak

Tegoroczna edycja konkursu częściowo odbywa się w przestrzeni wirtualnej

W pierwszym etapie uczestnicy mieli zaprezentować w formie video potrawę regionalną. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć dwóch minut.

– Od ponad 150 lat ostoją tradycji, kultury, a także wzorem wspólnego działania na terenach wiejskich są Koła Gospodyń Wiejskich. Z całego serca chciałbym podziękować wszystkim gospodyniom za dotychczasowe zaangażowanie w kultywowanie polskich tradycji, także w wymiarze lokalnym. „Bitwa Regionów” to prawdziwe święto kuchni polskiej. Różnorodność kulturowa sprawia, że możemy poznawać Polskę poprzez smaki, przepisy, historie płynące z poszczególnych kuchni regionalnych – powiedział Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Finał „Bitwy Regionów”, w którym zaprezentuje się 16 zespołów KGW – zwycięzców regionalnych etapów zaplanowano na 4 września br. w Częstochowie

Wydarzenie to będzie towarzyszyło Krajowej Wystawie Rolniczej oraz Dożynkom Jasnogórskim.

– Celem konkursu jest szerzenie idei patriotyzmu konsumenckiego, promocja polskiej żywności, lokalnej kuchni i tradycji. „Bitwa Regionów” jest nowoczesnym narzędziem budowania marki polskiej wsi. Przygotowując prace w formie multimedialnej, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich jak zawsze spisały się na medal. Dziękuję za zaangażowanie i ogromną kreatywność – podkreśliła Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs początkowo nosił nazwę Kulinarna Bitwa Regionów „Kaszubskie smaki kontra borowiackie przysmaki”. Inicjatorami przedsięwzięcia byli pracownicy Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy i Gdyni. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2015 r. w Chojnicach, a od 2018 r. ma on zasięg krajowy. W ubiegłym roku konkurs nie odbył się z uwagi na pandemię COVID-19. W 2019 r. najlepsze danie przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Gorzykowa w woj. wielkopolskim.

ZOBACZ TEŻ: Koło Gospodyń Wiejskich z Karakul najlepsze w Podlaskiem

Red. M.L.

Fot. zdj. ilustracyjne Pixabay

OT KOWR w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy