Dla kogo crossfit będzie idealny?

Dla kogo crossfit będzie idealny?

 

Crossfit to jedna z najszybciej rozwijających się form aktywności fizycznej na świecie. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że jest to trening uniwersalny, który pozwala na osiągnięcie wielu różnorodnych celów. W artykule omówimy, czym jest crossfit, skąd się wziął, kto może uprawiać i zalety jego wykonywania

Czym jest crossfit i skąd się wziął?

Crossfit to program treningowy, który został stworzony przez Grega Glassmana w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego głównym celem jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej poprzez różnorodne ćwiczenia, które angażują wszystkie grupy mięśniowe i pozwalają na rozwój różnych aspektów fitnessu. Opiera się na czterech filarach: siła, szybkość, wytrzymałość oraz gibkość. Wszystkie te elementy są uwzględniane w treningu, który jest zawsze zróżnicowany, dynamiczny i intensywny. W crossficie wykorzystuje się przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia funkcjonalne, takie jak podnoszenie ciężarów, równoważnie, skoki, biegi, przysiady i wiele innych. Crossfit jest bardzo elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ćwiczącego, dlatego każdy może dostosować poziom trudności do swoich możliwości. Ćwiczenie (atlas ćwiczeń dostępy na https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-crossfit) zyskało popularność zwłaszcza w kręgach sportów sylwetkowych czy w wojsku, ale również znalazł zastosowanie w rehabilitacji czy treningu seniorów. Idea crossfitu opiera się na pracy nad ogólnym rozwojem, poprawienie kondycji oraz przyspieszeniu metabolizmu. Dlatego też przebieg treningu składa się z tak zwanych WODów (ang. Workout of the Day), które są kompleksowymi i składającymi się z kilku elementów ćwiczeniami, które mają na celu rozwijanie różnych aspektów fitnessu. Ważne jest nie tylko przeprowadzanie ćwiczeń, ale również motywacja, zaangażowanie oraz element rywalizacji, która ma motywować do lepszych wyników.

Dla kogo crossfit jest wskazany?

Zaletą tego ćwiczenia jest to, że nie jest skierowany tylko do wybranej grupy osób, ale może być uprawiany przez różne osoby o różnym poziomie zaawansowania. Crossfit jest odpowiedni zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy już mają pewne doświadczenie w treningach. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych czy płciowych dotyczących uprawiania crossfitu. Może go uprawiać zarówno młodzież, jak i osoby starsze. W przypadku osób starszych ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem treningu skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do uprawiania tego typu aktywności fizycznej. Crossfit jest też odpowiedni dla kobiet i mężczyzn. Wiele kobiet boi się, że jeśli będą ćwiczyć z ciężarami, to nabiorą niechcianych mięśni. Jednak nie jest to prawda – kobiety nie są genetycznie ukształtowane do tego, aby nabierać mięśni w takim samym stopniu jak mężczyźni. Dlatego też crossfit jest idealny dla kobiet, ponieważ pozwala na rozwijanie siły i poprawę sylwetki, bez obawy przed przesadnym rozwojem mięśni.

Zalety uprawiania crossfitu

Pierwszą zaletą crossfitu jest to, że jest on bardzo intensywny. Treningi są tak skonstruowane, że pozwalają na spalanie wysokiej ilości kalorii, co jest korzystne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Pozwala również na przyspieszenie metabolizmu, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz lepszą przemianę materii. Crossfit jest też bardzo motywujący. Wielu ludziom trudno jest regularnie chodzić na siłownię lub biegać, ponieważ brakuje im motywacji. Crossfit jest różny od tych tradycyjnych form aktywności, ponieważ jest on oparty na rywalizacji i zaangażowaniu. Dzięki temu, ćwiczący mają motywację do lepszych wyników, co przekłada się na lepsze rezultaty. Jest też bardzo elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ćwiczącego. Poziom trudności może być dostosowany do poziomu zaawansowania ćwiczącego, co pozwala na rozwój bez obawy przed kontuzjami czy przeciążeniem.

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy