35-lecie Teatru Lalki i Aktora w Łomży

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest jedną z najważniejszych instytucji artystycznych na mapie tego miasta. Jest ambasadorem ziemi łomżyńskiej zaangażowanym w twórczy oraz społeczny rozwój miasta, promującym go w kraju i za granicą

W tym roku placówka obchodzi 35-lecie działalności. Wśród gości jubileuszowej gali (24.09) znaleźli samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz łomżyńskich instytucji.

W części oficjalnej, przybyłych na uroczystości powitał dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk, który kieruje nim nieprzerwanie od 1994 roku.

– Myślę, że wszystko co najlepsze jest jeszcze przed nami – mówił nawiązując do cytatu z opowiadania „Stary człowiek i morze”, amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya.

Następnie głos zabrała Agnieszka Komar-Morawska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która w imieniu ministra Piotra Glińskiego podziękowała za „wspaniałe emocje”, jakich dostarcza widzom łomżyński teatr. Na koniec odznaczyła dyrektora Antoniuka srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podziękowania i życzenia złożył całemu zespołowi teatralnemu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

– Teatr to przede wszystkim ludzie. W związku z obchodzonym jubileuszem gratuluję i przekazuję wyrazy uznania jego wieloletnim twórcom: aktorom, pracownikom technicznym  i administracyjnym. Wszystkim tym, którzy przez ostatnie 35 lat współtworzyli i nadal współtworzą  historię łomżyńskiej sceny lalkowej. Dziękuję wszystkim Państwu za pasję, z jaką poświęcacie się sztuce oraz spektakle, które bawią, uczą i zawsze prowokują do myślenia. Całej teatralnej rodzinie życzę kolejnych sukcesów i artystycznych wyzwań – mówił prezydent.

– Artyści tego teatru są dumą naszego miasta, ziemi łomżyńskiej i Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślał poseł na Sejm RP i wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś zauważył, że w łomżyńskim teatrze wychowały się całe pokolenia łomżyniaków.

 – W imieniu zarządu województwa podlaskiego dziękuję za wspaniałe emocje, reżyserię, spektakle –  mówił, dodając, że teatr jest ambasadorem województwa podlaskiego znanym na całym świecie.

Jednym z punktów obchodów 35-lecia Teatru Lalki i Aktora w Łomży było wręczenie nagród prezydenta Łomży w dziedzinie kultury

Laureatką Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej została siostra Teresa Irena Grabowska – wybitna hafciarka, która przez ponad 70 lat służy w zgromadzeniu Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i większość tego czasu spędziła nad krosnami, dochodząc do niezwykłego mistrzostwa.

Za całokształt pracy artystycznej nagrodę przyznano zespołowi aktorskiemu Teatru Lalki i Aktora w Łomży: Beacie Antoniuk, Marzannie Gawrych, Darii Głowackiej, Markowi Janikowi, Julii Sacharczuk, Tomaszowi Bogdanowi Rynkowskiemu i Rafałowi Swaczynie.

Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Łomża za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania kultury odebrał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Obchody 35-lecia Teatru Lalki i Aktora poprzedziła premiera spektaklu pt. „Jaś i Małgosia” w reżyserii Agnieszki Błaszczak.

Red. M.L.

Fot. Sylwia Marciniak, Łukasz Boratyński (TLiA)

Urząd Miejski w Łomży

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy