Startują pikTOgraMY, czyli podlaska ofensywa teatralna!

Sejny, Wąsosz, Michałowo, Dąbrowa Białostocka, Choroszcz, Topilec, Knyszyn i Supraśl – szykuje się prawdziwa podlaska ofensywa teatralna, której motywem przewodnim będą…owady. Rusza projekt pikTOgraMY, który zrealizuje Podlaski Instytut Kultury. Działanie ma przygotować dzieci i młodzież do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Animatorzy, w ramach planowanego objazdu, zaplanowali prezentację profesjonalnych spektakli wystawianych przez zawodowe zespoły teatralne. Do tego odbędą się warsztaty teatralne, konstrukcyjne i scenograficzne dla dzieci i młodzieży. Ponadto, uczestnicy zrealizują własny spektakl, by później zaprezentować go w kilku miejscowościach regionu.

Najpierw będzie kontakt z teatrem zawodowym, tak by dzieci, młodzież, całe rodziny mogły doświadczyć profesjonalnej sztuki, nauczyć się chłonąć teatr, potem zachęcimy tych młodych ludzi do tworzenia oferty teatralnej – stworzenia własnego spektaklu pod okiem profesjonalistów – mówiła Mila Wyszkowska, koordynatorka projektu.

Motywem przewodnim wszystkich działań jest Mikrokosmos, dlatego profesjonalnym spektaklom będą towarzyszyły warsztaty budowania domków dla owadów, przygotowane przez Pracownię O!POKA.

Objazd profesjonalnych teatrów.

W trasę wyruszą dwa zawodowe teatry: teatr Małe Mi z przedstawieniem Księżycowe Opowieści oraz teatr Czrevo z Brzydkim Kaczątkiem. Dotrą ze swoimi spektaklami do pięciu niewielkich miejscowości w regionie, z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej.
Profesjonalne spektakle odbędą się w Sejnach (11.06), Wąsoszu (12.06) Dąbrowie Białostockiej (17.06), Michałowie (18.06) i Choroszczy (19.06). Teatr Małe Mi pokaże spektakl „Księżycowe opowieści” – pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Będzie bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Teatr Czrevo zaprezentuje spektakl Brzydkie kaczątko, ale zagrany w ludowej aranżacji podlaskiej wsi.

Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży i spektakl Mikrokosmos

Uczestnicy warsztatów teatralnych, konstrukcyjnych i scenograficznych zrealizują spektakl MIKROKOSMOS, oparty na twórczości Josefa i Karela Čapków, inspirowanego komedią „Ze života hmyzu” (Z życia owadów). Przedstawienie powstanie pod okiem profesjonalistów.
Reżyserem będzie Karol Smaczny, muzykę przygotuje Michał Górczyński, choreografię Miłosz Pietruski, a scenografię Małgorzata Tarasewicz -Wosik. W spektaklu razem z młodzieżą zagra aktor Marcin Tomkiel.

To będzie świetna sytuacja, że głównego bohatera zagra znakomity, profesjonalny aktor. Dzieci będą mogły cały czas podpatrywać go na scenie, uczyć się od niego – podkreśla Karol Smaczny, reżyser spektaklu.

Premiera odbędzie się w Choroszczy, następnie spektakl obejrzą mieszkańcy trzech innych miejscowości.

Nie możemy się już doczekać tego projektu, bo to dla naszych dzieci i młodzieży szansa na
kontakt z profesjonalnym teatrem, ale nie tylko, dzięki warsztatom także na obycie się ze sceną, rozwój kreatywności, zamiłowania do teatru. Z perspektywy naszej instytucji, czyli partnera projektu jest to szansa na przeniesienie tych profesjonalnych działań na grunt lokalny – przekonuje Izabela Dąbrowska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Choroszczy.

Program działań przedstawia się następująco:

20-26.06.2022 r. – Warsztaty Teatralne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy
26.06.2022 r. – Premiera spektaklu MIKROKOSMOS w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Choroszczy
Mini objazd teatralny MIKROKOSMOS:
28.06.2022 r. – Topilec (Parafia św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu – scena teatralna w stodole)
29.06.2022 r. – Knyszyn (Knyszyński Ośrodek Kultury)
30.06.2022 r. – Supraśl (Akademia Supraska)

pikTOgraMY to duży projekt, który ma zachęcić dzieci i młodzież zarówno do uczestniczenia w ofercie teatralnej, jak i tworzenia swojej. Zapisy na warsztaty ruszają we wtorek 24 maja.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu
Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Podlaski Instytut Kultury

na podst. Podlaski Instytut Kultury

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy