Piotr Nowak nowym trenerem Jagiellonii Białystok

Piotr Nowak został nowym trenerem Jagiellonii Białystok. 54-letni szkoleniowiec podpisał z Żółto-Czerwonymi umowę obowiązującą do 30 czerwca 2023 roku

Piotr Nowak urodził się 5 lipca 1967 roku w Pabianicach. Jest wychowankiem klubu z rodzinnego miasta, Włókniarza. Jako zawodowy piłkarz występował na pozycji pomocnika. Poza wspomnianym zespołem podczas kariery zawodniczej był związany z wieloma drużynami, zarówno polskimi jak i zagranicznymi. Bronił barw m.in. GKS-u Bełchatów, Zawiszy Bydgoszcz, tureckiego Bakirkoysporu, szwajcarskiego Young Boys Berno oraz niemieckich Dynamo Drezno i TSV 1860 Monachium. Karierę zawodniczą kończył w amerykańskim Chicago Fire, z którym zdobył US Open Cup oraz mistrzostwo ligi MLS.

Nowak w trakcie kariery zawodniczej był również reprezentantem Polski, w barwach której rozegrał 19 spotkań, w których zdobył trzy bramki. Przez pewien czas pełnił rolę kapitana narodowej kadry. W 1996 roku otrzymał nagrodę Piłkarza Roku w Plebiscycie Piłki Nożnej.

Swoją karierę trenerską pochodzący z Pabianic szkoleniowiec rozpoczął za oceanem

Pierwszym prowadzonym przez niego klubem było DC United, które objął na początku 2004 roku. W pierwszym sezonie swojej pracy w ekipie ze stolicy USA (2003/2004) jego podopieczni zdobyli tytuł najlepszej drużyny klubowej w kraju, wygrywając rozgrywki MLS. Przygodę z Czarno-Czerwonymi Nowak zakończył w grudniu 2006 roku, po drodze sięgając jeszcze po Supporters Shield podczas kampanii 2005/2006.

Kolejnymi miejscami pracy Piotra Nowaka były seniorska reprezentacja USA, gdzie pełnił rolę asystenta Boba Bradley’a, oraz kadra Stanów Zjednoczonych U-23. W 2009 roku wrócił do pracy w klubie, obejmując pierwszą drużyną Philadelphia Union, którą prowadził do 2012 roku. W latach 2014 – 2016 Nowak pracował w roli dyrektora technicznego w reprezentacji Antigua i Barbados.

W styczniu 2016 roku Piotr Nowak po raz pierwszy podjął się pracy w polskim klubie, podpisując umowę z Lechią Gdańsk. Poprowadził gdańszczan w 66 oficjalnych meczach (Ekstraklasa, Puchar Polski), spośród których jego podopieczni wygrali 31 spotkań, 16 zremisowali i 19 przegrali. Pod jego wodzą zespół z Pomorza zakończył zmagania ligowe na 5. (2015/2016) i 4. (2016/2017) miejscu w tabeli. Pracę w roli trenera Lechistów zakończył we wrześniu 2017 roku, ale pozostał w klubie przez kolejne kilka miesięcy, pracując w roli dyrektora sportowego.

Od momentu definitywnego rozstania z Lechią trener Nowak pracował w strukturach organizacyjnych FIFA, gdzie zajmował się projektami doradczymi i edukacyjnymi reprezentacji oraz programów grassroots i piłki nożnej kobiet, był również ekspertem telewizyjnym.

Red. M.L.

Fot. Jagiellonia Białystok

Jagiellonia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy