Białystok. Wyłudzali pieniądze za fikcyjne szkolenia finansowane z UE?

Białystok. Wyłudzali pieniądze za fikcyjne szkolenia finansowane z UE?

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało jedną osobę podejrzewaną o wyłudzenia pieniędzy za szkolenia, które się nie odbyły – poinformował w czwartek (12.11) wydział komunikacji społecznej Biura.

Osobę tę zatrzymali w Białymstoku funkcjonariusze delegatury CBA. Według śledczych osoba ta miała reprezentować kilka podmiotów prowadzących szkolenia i kursy dla seniorów oraz wolontariuszy, a także projekty dofinansowywane ze środków publicznych również z Unii Europejskiej. Agenci CBA przeszukali też kilka podmiotów z województwa podlaskiego, zabezpieczyli m.in. dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych – podał wydział.

Ujawnione przez CBA nieprawidłowości dotyczyły przynajmniej dwóch projektów szkoleniowych realizowanych w latach 2018-20 wartych ponad 3,5 mln zł.

Zdaniem śledczych zatrzymany miał przedkładać w instytucjach pośredniczących w dystrybucji środków podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty. Miały to być m.in. nieprawdziwe formularze zgłoszeniowe, listy obecności i inne dokumenty z podrobionymi podpisami osób, które miały brać udział w takich szkoleniach, a faktycznie w nich nie uczestniczyły. Nieprawdziwe miały być też dokumentów potwierdzające odbycie takich szkoleń, albo obecność osób niespełniających wymagań do udziału w realizowanych projektach.

Zatrzymana przez CBA osoba została przewieziona do nadzorującej śledztwo CBA Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Postawiono jej zarzuty wyłudzenia środków publicznych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach – podał wydział, zaznaczając, że śledztwo się rozwija.

Red. OKO

Fot. Archiwum

na podst. PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy