Krzyżewo. Pierwsze sadzenie fioletowych ziemniaków


Pierwsza polska odmiana ziemniaka o fioletowym miąższu została właśnie posadzona. Byliśmy tam! Czy  fioletowy ziemniak zyska sympatię Podlasian? Nad Provitą – bo tak brzmi nazwa pierwszej odmiany ziemniaka o fioletowym miąższu – wpisanej do Krajowego Rejestru Odmian, pracują specjaliści w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie.

Coraz częściej konsumenci szukają produktów nowych i prozdrowotnych, więc odmiana ta powinna zagościć na podlaskich polach.  Z informacji hodowli wiemy, że zawarte w Provicie antocyjany, które są pochodnymi petunidyny i malwidyny, a należą do polifenolowych związków organicznych- flawonoidów, wykazują pozytywne działanie na wiele układów w naszym organizmie. Przede wszystkim wygaszają wolne rodniki i chronią nasze DNA przed uszkodzeniami, mają korzystny wpływ na profil lipidowy, oraz zwiększają wrażliwość komórek na insulinę – przekonuje dr inż. Jolanta Puczel z SDOO Krzyżewo.

Na frytki, na chipsy i na puree. Czy fioletowy miąższ zaakceptują na swoich talerzach podlascy konsumenci?

Jest to swego rodzaju nowość. Co prawda, w niektórych sklepach były już one dostępne, ale pochodziły z importu, więc niekoniecznie ci, którzy się do nich przyzwyczaili, zaakceptują ten kolor, ale też nieco inny smak – zauważa dr inż. Bronisław Puczel, dyrektor SDOO w Krzyżewie.

Provita to odmiana dobrze plonująca, ale należy się spodziewać, że plony będą niższe od tych tradycyjnych, białych czy żółtych odmian.

Wydaje się, że ta odmiana powinna być bardziej odporna na żerowanie stonki ziemniaczanej i powinna być bardziej odporna na zarazę ziemniaczaną. To jednak będziemy mogli stwierdzić po okresie wegetacyjnym – podkreśla dr inż. Bronisław Puczel.

Czy podlaskie warunki będą sprzyjać uprawie fioletowego ziemniaka?

Podlasie w ogóle jest jednym z lepszych rejonów do uprawy ziemniaka. Dlatego też tutaj historycznie bardzo dużo produkowało się sadzeniaka. Warunki na pewno będą sprzyjające, o ile nie będzie żadnych anomalii pogodowych – zastrzega dyrektor SDOO w Krzyżewie.

Jak przekonać podlaskich rolników do nowej odmiany?

W pierwszej kolejności należy przekonać do niej konsumentów. Jeżeli będzie popyt na rynku, rolnicy na pewno ją posadzą. Będzie uprawa, jeżeli będzie akceptacja konsumentów – twierdzi Bronisław Puczel.

Czy za kilka lat Podlasianie będą zajadać się frytkami z fioletowych ziemniaków?

Myślę, że tak. Nie znamy jeszcze walorów smakowych tej odmiany, bo to jest pierwsza polska odmiana. Myślę, że za 2-3 lata, kiedy już badania będą potwierdzone, to te ziemniaki trafią na nasze stoły. Nie tylko żółty ziemniak, ale też ten o fioletowym miąższu. Co prawda oceniamy to, co jemy, wzrokowo, ale trzeba brać pod uwagę też wartości prozdrowotne. Myślę więc, że ta odmiana jest godna polecenia i na pewno będziemy ją rekomendować i do niej zachęcać. Może niekoniecznie na wielohektarowe gospodarstwa, ale do ogródków przydomowych, gospodarstw agroturystycznych – żeby ludzie z miasta, którzy chcą przyjechać na wieś, mogli zobaczyć co się dzieje, coś nowego popróbować. W tym kierunku chcemy zachęcać, żeby trafiały na małe grządki, na których możemy posadzić coś naszego, polskiego – mówi dr inż. Jolanta Puczel.

Dla konsumentów, którzy docenią zalety tej odmiany

Wiemy, że jest to typ sałatkowy. Nadają się na frytki, więc z pewnością dzieci chętnie je zjedzą. Jemy przecież wzrokiem, a to jest coś nowego. Każdy ma własne gusta smakowe. Jedni wolą ziemniaki o większej zawartości skrobii, inni o mniejszej. Kogo przekonają właściwości smakowe, kogo prozdrowotne – czas pokaże. Musimy poczekać i zebrać opinie konsumentów – twierdzą specjaliści z SDOO w Krzyżewie.

Jeszcze nie rozmawialiśmy z rolnikami, ponieważ jako pierwsza stacja w Polsce otrzymaliśmy tę odmianę do badań. Żebyśmy mogli te odmianę rekomendować, musimy wiedzieć, jak ta odmiana zachowa się w naszych warunkach, warunkach województw podlaskiego, a nawet w warunkach mikroklimatu powiatu wysokomazowieckiego – informuje dr inż. Bronisław Puczel.

Jaki będzie koszt kilograma fioletowych ziemniaków?

Odmiany ziemniaka o fioletowym miąższu funkcjonują już  w UE i są dostępne również w naszych sklepach. Polska odmiana, w odróżnieniu od tych z zagranicznych, ma okrągłe bulwy, o bardzo płytkich oczkach, co sprawia, że nadają się do obierania mechanicznego.

Koszt uprawy jest porównywalny z uprawami ziemniaka tradycyjnego. Należałoby się spodziewać, ze plony będą nieco niższe od odmian tradycyjnych, chociaż Irys czy Irga są to odmiany słabo plonujące, a jednak o dużym udziale w ryku, ponieważ konsument te ziemniaki na Podlasiu cieni i lubi. Plon Provity od tych odmian nie powinien odbiegać. Może będzie odbiegał od tych najwyżej plonuących, ale nie od tych przeciętnych – informują specjaliści.

Kiedy Provita zawita na podlaskich polach?

Według informacji od hodowcy, cykl reprodukcji w ziemniaku jest dużo dłuższy niż w zbożach, nie mówiąc o rzepaku.  Sadzeniak prawdopodobnie będzie dostępny dla plantatorów najwcześniej za dwa lata – informuje dyrektor SDOO w Krzyżewie.

Wszystkich zainteresowanych rolników uprawą tej odmiany zapraszamy na Warsztaty Polowe organizowane przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie w dniach 17-18 czerwca br., podczas których będzie można uzyskać więcej informacji i zobaczyć Provitę pomiędzy innymi testowanymi odmianami ziemniaka jadalnego –  zaprasza dr inż. Jolanta Puczel

 

 

 

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

SDOO w Krzyżewie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy