Pogoda dopisuje, czas ruszać w pole! Wapnowanie gleb u Agnieszki i Jarka z Bronowa.

Pogoda dopisuje, sypiemy teraz wapno, bo później nadają upały i trzeba będzie ruszać z nawozami. Cały czas do przodu, pracy mamy bardzo dużo, a nawozów do rozsypania jeszcze więcej – mówią Agnieszka i Jarek Rogalscy. Gospodarze nie próżnują. Kilka dni temu do do Bronowa dotarł transport nawozów i wapna, więc rolnicy od razu rozpoczęli pierwsze wiosenne prace w polu.

Na początek wybrali łąkę nie byle jaką, bo wręcz historyczną!
– Po jednej stronie kręcili Wołyń, po drugiej Konopielkę, a pośrodku my – rolnicy z Bronowa – śmieje się Agnieszka Rogalska.
W tym miejscu rolnicy dzierżawią 3 hektary łąki.
To dobra łąka, ale trzeba dużo sypać. bo jest sucho. Jak pada, to rośnie, dlatego dużo wapnuję. Muszę wysiać 6 worków wapna, ponieważ ziemia jest bardzo zakwaszona. 

Jarosław Rogalski szacuje, że wapnowanie zajmie mu około trzech dni.
Pogoda dopisuje, więc liczę, że może przez trzy dni z tym wapnem się uporam, bo to wymaga czasu – łąki mam daleko, nawet 20 -30 kilometrów od domu – podlicza.
Gospodarze w tym roku postawili na firmę Lider z Szepietowa. Zdecydowali się m.in. na szybkorozpuszczalne naturalne nawozy wapniowe.
Duże granulki, szybko się sieje i nic nie zostaje w siewniku. W tamtym roku siewnik się zatykał, zaklejało się w leju a w tym roku aż miło się sieje. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wapna, bo jest gruba granulka. Nie trzeba czyścić, wysiadać, grzebać. Granulki już robią się miękkie, do rana pewnie się rozłożą, a te, które sypaliśmy w tamtym roku, to leżały do zimy. Kiedy kosiłem trzeci pokos trawy, to jeszcze leżały – wspomina Jarosław.
Pogoda dopisuje, sypiemy teraz wapno, bo później nadają upały i trzeba będzie ruszać z nawozami. Cały czas do przodu, pracy mamy bardzo dużo, a nawozów do rozsypania jeszcze więcej – mówią rolnicy.  – Nawożę trzy razy w roku – na wiosnę, na drugi pokos i na trzeci pokos. Za każdym razem są to inne nawozy.  Aby rok był dobry, to myślę, że narobimy pare tysięcy bel – zapowiada rolnik z Bronowa.
Niestety, zdarzają się też przykre sytuacje.
Ktoś sobie zrobił libację na naszej łące, ponieważ w trawie leżało potłuczone szkło. W tamtym roku podczas koszenia znalazłem kamień. Wszystkie nożyki w kosiarce się połamały. Nieładnie tak butelki na czyjejś łące rozbijać. Zazdrość ludzka nie zna granic – mówi zdenerwowane małżeństwo.
Rolnicy wybrali nawozy wapniowe od podlaskiego producenta z Szepietowa, ponieważ trzeba ich stosować trzy razy mniej niż zwykłego dolomitu. Działają od razu po zastosowaniu, co umożliwia dobranie dawki pod konkretną uprawę. Utrzymywanie właściwego pH to wzrost do 70% efektywności wykorzystania nawożenia NPK. Dzięki nawożeniu wapnem możemy zmniejszyć nawożenie NPK utrzymując plony lub utrzymać nawożenie i zwiększyć plony. Do tego twarda, równa i 100% rozpuszczalna granula, przesiewana i odpylana umożliwia wysiew wapna wszystkimi siewnikami do nawozów bez pyłu. Nawóz wapniowy Lider jest naturalny w 100% ekologiczny powstający w procesie mechanicznej obróbki skał dolomitowych, bez dodatków chemicznych.

Nawozy Lider:

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

materiał sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy