Ponad 9 mln zł na dodatki dla pracowników domów pomocy społecznej w Podlaskiem

Dodatkowe 600 zł miesięcznie otrzymają pracownicy domów pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie w ramach dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa na rok 2023. Obejmuje ono okres od kwietnia do grudnia 2023 roku – zgodnie z porozumieniem rządu z NSZZ „Solidarność”

Dotacja przyznana dla województwa podlaskiego wynosi ponad 9,1 mln zł, samorządy nie ponoszą wkładu własnego.

W czwartek (28.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał pierwszą umowę w sprawie dofinansowania z Powiatem Białostockim, który prowadzi cztery DPS-y.

W Podlaskiem działają 23 domy pomocy społecznej z łączną liczbą miejsc 2377, których podopieczni to osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chore – somatycznie, psychicznie. To także osoby niepełnosprawne intelektualnie. Opiekę nad nimi sprawuje ponad 1600 pracowników.

– Nie zawsze pensje, które mogą wypłacać im samorządy, są adekwatne do nakładów pracy, a wiemy, że jest to praca ciężka i wymagająca. Mam nadzieję, że dodatki do pensji choć w jakimś stopniu to wynagrodzą. To odpowiedź na postulaty gmin, powiatów i związków zawodowych – w tym przypadku NSZZ „Solidarność” – poinformował wojewoda.

Dotacja na wypłatę dodatków przyznana województwu podlaskiemu wynosi 9 178 402 zł. Trafi do 15 samorządów.

– Pierwszą umowę podpisujemy z władzami Powiatu Białostockiego, ponieważ ten samorząd jest bardzo aktywny w zakresie opieki społecznej. Na jego terenie funkcjonują cztery DPS-y w: Choroszczy, gdzie dziś się spotykamy, w Czerewkach, Jałówce i w Uhowie. Umowa opiewa na kwotę prawie 2 mln zł – mówił wojewoda.

Środki w wysokości 600 zł miesięcznie mogą być wypłacone wyłącznie osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę, niezależnie od zajmowanego stanowiska. W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy, wysokość dodatku jest proporcjonalnie niższa, ale minimalnie wynosi 300 zł.

– Cieszymy się z tego wsparcia, z tego, że rząd dba o pracowników DPS-ów. Wcześniej otrzymywali dodatki tzw. covidowe, teraz trafią do nich kolejne. Od jakiegoś czasu domagali się podwyżek, samorządów nie było na nie stać, więc jesteśmy wdzięczni za to wsparcie – mówił starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski.

Więcej niż 9 mln zł

Pracodawcy nie poniosą kosztów przy wypłacie dodatków. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o kolejnych ponad 2 mln zł, które trafią do regionu na pokrycie tzw. pochodnych od wynagrodzeń.

– Rząd widzi człowieka – dostrzegamy pensjonariuszy DPS-ów, chcemy, żeby mieli jak najlepsze warunki, ale nie zapominamy też o tych, którzy się nimi opiekują. Cieszę się, że w budżecie państwa udało się wygospodarować te dodatkowe środki i mam nadzieję, że będą one wypłacane także w kolejnym roku – mówił senator Mariusz Gromko.

Dofinansowanie przyznano domom prowadzonym przez:

Miasto Białystok: 2 194 800 zł (DPS Białystok ul. Baranowicka, DPS Białystok ul. Świerkowa, DPS Białystok ul. Proletariacka),

Powiat Białostocki: 1 952 670 zł (DPS „Trzy Dęby” Choroszcz, DPS Czerewki, DPS „Jawor” Jałówka, DPS Uhowo),

Województwo Podlaskie: 696 750 zł (DPS „Spokojna Przystań” Garbary),

Miasto Suwałki: 566 700 zł (DPS „Kalina” Suwałki),

Miasto Łomża: 493 200 zł (DPS Łomża),

Powiat Augustowski: 447 150 zł (DPS Augustów, DPS Studzieniczna),

Powiat Bielski: 406 200 zł (DPS im. Jana Pawła II Brańsk),

Powiat Łomżyński: 343 950 zł (DPS im. Wiktorii Kowalewskiej Łomża, DPS Tykocin),

Powiat Wysokomazowiecki: 324 300 zł (DPS Kozarze),

Powiat Moniecki: 288 600 zł (DPS Mońki, DPS „Dom Kombatanta” Mociesze),

Powiat Hajnowski: 245 400 zł (DPS „Rokitnik” Białowieża),

Powiat Siemiatycki: 177 000 zł (PDPS Siemiatycze),

Powiat Grajewski: 166 800 zł (DPS Grajewo),

Powiat Sejneński: 81 900 zł (DPS Sejny),

Gminę Radziłów: 57 360 zł  (DPS Mścichy).

Podziału środków dokonano w oparciu o zapotrzebowania złożone przez organy prowadzące domy pomocy społecznej lub zlecające ich prowadzenie.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy