Prawie 500 tys. zł dla WOPR na bezpieczeństwo nad wodą

500 tys. zł dostaną cztery Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe w Podlaskiem na zapewnianie bezpieczeństwa nad wodą

We wtorek w Rajgrodzie wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podpisał umowy w tej sprawie.

Pieniądze dostaną WOPR w Białymstoku, Augustowie, Suwałkach i Łomży (WOPR Łomża odbierze umowę w innym terminie).

Dzięki temu wsparciu będzie finansowana praca ratowników, doposażanie w sprzęt, utrzymanie już posiadanego przez ratowników czy też np. kupowane paliwo.

„(…) tu chodzi o zdrowie i życie mieszkańców województwa podlaskiego, a także gości, którzy tak chętnie przyjeżdżają do województwa podlaskiego po to, żeby w dobrym miejscu, w fantastycznej przyrodzie spędzić czas. W związku z tym gwarantujemy, że Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie dbało o nasze zdrowie i życie, o nasze bezpieczeństwo” – powiedział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Wojewoda podsumował, że WOPR miało w ubiegłorocznym sezonie w Podlaskiem ponad 250 interwencji, udzieliło pomocy ponad 400 osobom.

104 interwencje w ubiegłym sezonie miał WOPR w Augustowie, udzielono pomocy 180 osobom. Prezes tego pogotowia Marek Opolski przypomniał, że w obrębie miasta jest 7 jezior, dwie rzeki, Kanał Augustowski. Na działania w tym roku augustowski WOPR otrzyma 150 tys. zł. To pogotowie ma do działań ratowniczych m.in. 10 łodzi. Opolski podkreślił, że bez tej dotacji WOPR nie mógłby w ogóle działać, bo jest ona głównym źródłem finansowania. Poinformował, że codziennie w sezonie ratownicy będą w godzinach 8.00 -20.00 patrolować jeziora: Białe, Necko, Rospuda, Studzieniczne, a w weekendy – jak to określił – „sporadycznie” również inne akweny.

WOPR w Białymstoku dostanie 124 tys. zł. Mają to być głównie pieniądze na zatrudnienie ratowników czy zakup paliwa, całodobowe dyżury ratowników, także na działania profilaktyczne. „To są bardzo ważne pieniądze (…), które zapewniają bezpieczeństwo osób kąpiących się na obszarze Jeziora Rajgrodzkiego oraz Zalewu Siemianówka” – powiedziała wiceprezes białostockiego WOPR Anna Wasiluk. Dodała, że w poprzednim sezonie nie odnotowano utonięć na terenie tych dwóch akwenów. „Będziemy dążyć, aby w tym roku było tak samo” – dodała.

Suwalski WOPR będzie wsparty kwotą 145 tys. zł. Prezes suwalskiego WOPR Mirosław Zajko poinformował, że otrzymana dotacja pozwoli zapewniać działania na terenie powiatów suwalskiego i sejneńskiego, głównie na jeziorze Wigry, gdzie działa baza ratunkowa WOPR. Będą sfinansowane koszty działania tej bazy, łodzi ratunkowych.

WOPR Łomża dostanie 41 tys. zł na zapewnianie bezpieczeństwa na rzekach: Narew, częścią Biebrzy i Pisy. (PAP)

 

Red. M. L.

Fot. PUW

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy