Prokuratura: do ustalenia przyczyn śmierci ofiar pożaru w Choroszczy potrzebne szczegółowe badania

Do ustalenia przyczyny śmierci czterech osób, które zginęły w pożarze w Choroszczy, konieczne są specjalistyczne badania – ocenili biegli z zakresu medycyny sądowej, którzy przeprowadzili sekcję zwłok

Sama sekcja nie przyniosła odpowiedzi na to pytanie. Śledztwo prokuratury dotyczy zabójstwa dokonanego poprzez doprowadzenie do pożaru.

Biegli nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny śmierci; tzn. czy może ofiary zginęły od poparzeń czy od zatrucia czadem, więc będziemy czekać na opinię pisemną i dodatkowe badania, takie jak histopatologiczne, zawartości tlenku węgla, być może toksykologiczne” – poinformował w czwartek (2.03) PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst.

Dodał, że w sytuacji, gdy biegli ostatecznie nie ustalili, jaka była konkretnie przyczyna śmierci, nie jest wciąż wykluczony udział osób trzecich.

Do pożaru w podbiałostockiej Choroszczy doszło w niedzielę (26.02) wieczorem.

Zgłoszenie, które straż pożarna otrzymała tego dnia o godz. 22.29, poprzedziło zawiadomienie na numer alarmowy o awanturze domowej, które przyjęła policja. Po tej awanturze z domu wyszła matka dzieci w wieku 3, 8 i 10 lat; w domu został z nimi jej 45-letni mąż.

To ona niedługo po zgłoszeniu awantury, zawiadomiła strażaków o pożarze. Gdy pierwsze jednostki przyjechały na miejsce ogień – jak podaje PSP w komunikacie podsumowującym działania – wydostawał się z okien budynku, rozprzestrzenił się również na dach domu. Po opanowaniu pożaru, lokalizacji źródła ognia i przeszukaniu budynku, strażacy znaleźli w nim cztery osoby, które ewakuowano. Wszyscy byli jednak już bez czynności życiowych. Lekarz stwierdził zgon.

Śledztwo dotyczy dokonania zabójstwa poprzez sprowadzenie pożaru.

Główna obecnie hipoteza zakłada, że 45-letni mężczyzna podpalił dom, a w pożarze zginął on i trójka jego dzieci. W miejscu pożaru znaleziono pojemnik z łatwopalną substancją, której najprawdopodobniej użyto do wzniecenia ognia.

We wszczętym śledztwie wydane zostały postanowienia o powołaniu biegłych z zakresu medycyny sądowej; chodzi o ustalenie przyczyn śmierci całej czwórki zmarłych, w tym m.in. ostateczne ustalenie, czy do śmierci dzieci nie doszło jednak jeszcze przed pożarem. Przyczyny pożaru ustala biegły z zakresu pożarnictwa. W środę przesłuchana została w charakterze świadka kobieta, która straciła bliskich; prokuratura nie ujawnia treści jej zeznań.

W gminie Choroszcz do piątku obowiązuje żałoba. (PAP)

Red. M.

Fot. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy