Mielnik. Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją rynku przy Placu Kościuszki

Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją rynku przy Placu Kościuszki. Centrum Mielnika zyska nowy blask.

Pod koniec sierpnia zakończono archeologiczne badania wykopaliskowe w parku w Mielniku.

„Po prawie półtora miesięcznych wykopaliskach archeolodzy zakończyli prace badawcze przy Placu Kościuszki w Mielniku” – czytamy na profilu społecznościowym Gminy Mielnik.

„Pozostawiony przez nich wykop – jak sami mówią – jest jak otwarta księga, w której zapisana została historia tego miejsca. Odczytują ją za pomocą układających się na sobie warstw stratygraficznych – różnych kolorów ziemi. Zawarte w nich zabytki, których z tego 1 arowego wykopu pozyskano ponad 10 tysięcy określają wiek kolejnych warstw. Najmłodsze znajdują się w górnej części wykopu, najstarsze w jego spągowych warstwach na głębokości 2,5 – 3,5 metrów” – informują urzędnicy.

„Całą historię zaczyna ciemnoszara ziemia sięgająca do głębokości pół metra. Stąd pozyskano zarówno monety znajdujące się jeszcze w obiegu jak i te z okresu międzywojennego. Niżej znajduje się ciemnoszaro – beżowa ziemia sięgająca już do głębokości prawie 1,20 m. W niej występuje ceramika, fragmenty kafli oraz monety pochodzące głównie z 1 połowy XVII wieku. Możemy wnioskować, że w XIX wieku musiała tutaj nastąpić jakaś niwelacja terenu w wyniku której zostały wywiezione warstwy powstałe od czasów „potopu szwedzkiego” do 1 połowy XIX wieku. Niżej mamy prawie półmetrowej miąższości warstwę piasków, żwirów prawie zupełnie pozbawianą zabytków datujących. Musiała ona powstać pod koniec XVI wieku w wyniku spływów z góry, albo też została przywieziona w celu utwardzenia terenu. Niżej obserwujemy warstwę czarnej ziemi, a w niej późnośredniowieczny Mielnik. Wskazują na to znaleziska zarówno licznie pozyskiwanych fragmentów potłuczonych naczyń glinianych, kafli garnkowych, jak i drobne monety – denary jagiellońskie i inne niezwykle ciekawe przedmioty. Na głębokości 2,20 m pod warstwą czarnej ziemi pojawiają się zarysy dużego obiektu mieszkalnego lub handlowego, któremu towarzyszą dwie głębokie jamy. Z wypełniska jednej z nich pozyskano bardzo ciekawy kościany pionek do gry prezentujący siedzącego flecistę (może zabytek wikiński) oraz fragment srebrnego krzyża. Te dwa zabytki pozwalają nam datować obiekt na XIII – pocz. XIV wieku. Na sam koniec wykopalisk w narożniku północno – zachodnim wykopu odsłonięty zostaje fragment zniszczonego pieca do wypalania kafli garnkowych z XV wieku. Tyle informacji jak na razie udało się archeologom odczytać ze ściany niewielkiego, ale głębokiego wykopu położonego w sercu Mielnika, a przecież dopiero teraz zaczynają się prawdziwe prace analizujące wydobyty w trakcie wykopalisk materiał zabytkowy” – podkreślają urzędnicy z Gminy Mielnik.

Red. M.L.

Fot. Facebook Gmina Mielnik / zrzut ekranu z Google Maps

Gmina Mielnik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy