Noc Muzeów w całym regionie

Noc Muzeów już 18 maja. Jest z czego wybierać i w tym roku, także w regionie. Większość muzeów oraz instytucji kulturalnych będzie otwarta. 

 

 

Zobacz także: Po co spać kiedy można zwiedzać !- Noc Muzeów w Białymstoku.

Jednak to nie sam Białystok, a całe województwo włączyło się w tegoroczną edycję Nocy Muzeów. W większości dużych miast tego województwa przewidziano atrakcje zaplanowane na tę noc. Suwałki, Łomża, Tykocin, Choroszcz, Supraśl to tylko nieliczne z wymienionych miejscowości biorących udział w tej akcji.

Suwałki

Uroczysta inauguracja Nocy Muzeów w Suwałkach odbędzie się o 18:00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Widzowie po raz pierwszy będą mieli okazję zwiedzić wystawę „Wielka Wojna, Suwalszczyzna i Zaniemenie 1914 – 1918”.

Do wydarzenia dołączyły również Muzeum Okręgowe (Resursa) oraz Centrum Sztuki Współczesnej i Galeria Andrzeja Strumiłły. Centrum tej nocy podporządkowano fotografii, a muzeum przygotowało gościom wiele wystaw do zobaczenia. Wszystkie te instytucje mieszczą się na tej samej ulicy (T.Kościuszki), co tylko bardziej zachęca do odwiedzenia każdej z nich.

Wszystkie muzea powinny być otwarte do 24. Więcej na plakacie

Tykocin

Oddział Muzeum Podlaskiego w Tykocinie również bierze udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Budynek przy ul. Koziej zostanie udostępniony zwiedzającym w godzinach 18 – 24.

 • w godz. 18.00 do 24.00 indywidualne zwiedzanie ekspozycji w Synagodze i Domu Talmudycznym
 • w godz. 18.00 do 24.00 – w Domu Talmudycznym prezentacja filmów krótkometrażowych o obiektach Muzeum oraz remoncie budynków i ich nowych barwach
 • w godz. 18.00 do 24.00 – historyczny quiz dla dzieci z nagrodami
 • 18.00, 19.00, 20.00 i 23.00 specjalne zwiedzanie z przewodnikiem Synagogi wraz z babińcem, odczytywanie treści modlitw ze ścian Synagogi
 • 18.30, 19.30, 20,30 i 23.30 – zwiedzanie ekspozycji w wieży Synagogi w grupach 10-osobowych
 • 21.00 – w sali głównej Synagogi – projekcja filmu „Czarna Dama” oraz spotkanie z jego twórcami

Supraśl

Muzeum Ikon w Supraśli, znajduje się przy ul. Klasztornej przygotowało Noc Muzeów pod nazwą „Małopolska na Podlasiu – kanon a współczesność”.

 • 19.00 – 24.00 udostępnianie ekspozycji zwiedzającym
 • 20.00inauguracja Sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego NOWOSIELSKI – MALARZ IKON. KANON A WSPÓŁCZESNOŚĆ
  W Noc Muzeów jedna z sal ekspozycyjnych Muzeum Ikon w Supraślu otrzyma imię prof. Jerzego Nowosielskiego. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane ikony artysty: Przemienienie (ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej), Anastasis (z sanktuarium cerkwi Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie) oraz Mandylion (ze zbiorów prywatnych).
 • Oprócz tego przygotowano wydarzenia towarzyszące. m.in. wernisaż ikon autorstwa brata Marcina Świądra, zwiedzający będą mogli również obejrzeć film pt. „Świadkowie czasu: Nowosielski – Podlaskie ślady”.  Nie może również zabraknąć warsztatów z dekorowania podlaskich świątyń. Jednak w tym przypadku należy wcześniej zarezerwować miejsce. W tym celu trzeba zadzwonić pod nr 509 336 82

Łomża

Główną atrakcją tego wieczora będzie niewątpliwie występ zespołu Big Cyc na łomżyńskiej starówce. Wpisuje się on w inne wydarzenie, jakim jest MOTOSERCE. Podczas tego spotkania będzie można oddawać krew dla potrzebujących.  Tej nocy mieszkańcy Łomży będą mogli nauczyć się wyrabiać chrupki, masło, czy też inne produkty mleczne w laboratorium Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości.  Dla najedzonych przygotowano inne rzeczy. Teatr Lalki i Aktora zagra spektakl „Zaczarowany jeleń” o godzinie 19, opowiadający o historii herbu miasta.

Tego jest znacznie więcej. Szczegółowy plan Nocy Muzeów w Łomży znajduje się na stronie Urzędu Miasta w Łomży – http://www.lomza.pl/index.php?wiad=6834

Choroszcz

Noc Muzeów w tym roku poświęcono meblarstwu. Jest to niepowtarzalna okazja, aby nauczyć się, w jaki sposób można odnowić stare meble. W Muzeum Wnętrz Pałacowych przy ul. Pałacowej przygotowało wiele atrakcji:

 • 18.00 – MIASTA I REZYDENCJE JANA KLEMENSA BRANICKIEGO – wystawa plenerowa przedstawiająca znane, jak i zupełnie nieznane włości ostatniego z Gryfitów. Otwarcie wystawy z oprowadzeniem
 • 19.00 – Meble – z modą przez stulecia – prelekcja z prezentacją o stylach w meblarstwie
 • w godz. 18.00 – 20.00 Metamorfozy – zajęcia plastyczne polegające na samodzielnym  nadaniu nowego wyglądu starym krzesłom
 • w godz. 18.00 – 22.00 Stare czy nowe – konsultacje z konserwatorami mebli o pułapkach czyhających na amatorów „antyków”

Noc Chopina

Przy okazji nie można nie wspomnieć o innej inicjatywie. Już po raz kolejny Filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku organizuje „noc chopinowską”. Organizatorzy, jako inspirację do tego wydarzenia wskazują Noc Muzeów. Dokładnie tydzień po niej, tj. 25 maja, aż do godziny 24 będzie brzmieć muzyka.  W rolę wykonawców utworów Chopina, ale również i innych autorów podczas tego spotkania wcielą się zarówno studenci samej Akademii Muzycznej, jak i jej wykładowcy.  Przewidziano szereg atrakcji, m.in. koncerty, wykłady, warsztaty, wystawy, a przede wszystkim konkursy.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na plakacie

Niepokój i niezgoda- hasła 34. Dni Sztuki Współczesnej

Znamy zwycięzców tegorocznej Podlaskiej Marki!

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
 • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy